Menu
Troszcz się o ciało

Akupresura – na czym polega? Działanie, wskazania, przeciwwskazania

Akupresura

Akupresura, to pochodząca z Chin, tradycyjna metoda leczenia alternatywnego. Historia akupresury sięga siedmiu tysięcy lat wstecz. Akupresura często bywa mylona z akupunkturą, polegającą na nakłuwaniu ciała pacjenta igłą. Akupresura jest natomiast zabiegiem polegającym na punktowym uciskaniu dłońmi poszczególnych punktów na ciele. Wykonywana jest przez naturopatów pracujących w swoich gabinetach.

Akupresura – mapa ciała

Według medycyny chińskiej ciało człowieka jest zbudowane nie tylko z tkanek tworzących narządy, ale również z punktów energetycznych. Według założeń gałęzi medycyny jaką jest akupresura, punkty te mają znaczenie szczególne. Każdy z punktów na mapie naszego ciała odpowiada konkretnemu narządowi lub obszarowi. Jeśli interesuje Cię akupresura, punkty na ciele będą miały szczególne znaczenie dla tego, jaki efekt terapeutyczny ma osiągnąć leczący Cię specjalista. Według teorii akupresury, w ludzkim ciele, przepływa energia Yin i Yang, łącząc się ze sobą w idealnej harmonii. Jeśli przepływ energii jest zaburzony, cierpi na tym równowaga i tym samym cały organizm odczuwa zmęczenie, stres i bóle. Zaburzenia równowagi energetycznej mogą zwiększać podatność organizmu na różne choroby. Uciskanie konkretnych punktów na ciele ma na celu odblokowanie przepływu tej energii, by był on bardziej swobodny i tym samym regulował pracę całego organizmu.

Na czym polega działanie akupresury?

Nawet sceptycy nie mogą zaprzeczyć, że w naszych ciałach znajduje się wiele punktów, których uciskanie powoduje rozluźnienie i poprawę samopoczucia. Dzieje się tak dlatego, że znajdują się w nich poszczególne zakończenia nerwowe. Często, intuicyjnie podczas bólu głowy uciskamy skronie, choć akurat przypadkowe ruchy dłoni w tym miejscu służą raczej wspomaganiu przepływu krwi, a nie energii. Podczas zabiegu akupresury, uciskanie odpowiednich punktów nie od razu zawsze powoduje zniknięcie bólu i poprawę samopoczucia. Może się na przykład okazać, że najpierw trzeba będzie odblokować energię w innej części ciała, ponieważ coś uniemożliwia jej swobodny przepływ. Akupresura jest zabiegiem doskonałym w leczeniu przewlekłego stresu i związanych z tym dolegliwości, a także depresji.

Akupresura – punkty na stres

Podobnie jak akupresura kręgosłupa, tak i akupresura twarzy pomaga zwalczyć kłopoty z jajnikami, hormonami, sercem czy jelitami. Akupresura dłoni między innymi pozwala wyleczyć stany napięciowe kręgosłupa i karku. Z kolei akupresura stóp odpowiada na przykład za mózg czy tarczycę. W akupresurze, punkty na dłoni odzwierciedlają wiele miejsc przepływu energii w rozmaitych częściach ciała, niekoniecznie związanych z kończynami górnymi.

Mata do akupresury w czym pomoże

Dla osób zainteresowanych akupresurą, odchudzanie może być jednym z pretekstów, dla których zaczynają one swoją przygodę z tą terapią. Z biegiem czasu może się okazać, jak skuteczna jest akupresura na ból głowy lub inne dolegliwości. W przypadku, gdy chce się kompleksowo móc korzystać z dobrodziejstw tej terapii, warto zakupić specjalistyczną matę i poduszkę z kolcami. Jej koszt to około 700 złotych, Dzięki stosowaniu maty można się skutecznie odprężyć nawet po bardzo stresującym dniu. Mata może zastąpić regularne zabiegi akupresury, ale u wielu osób leczących się na poważne dolegliwości stanowi raczej uzupełnienie konwencjonalnej terapii w gabinecie.

Jeśli zainteresował Cię temat akupresury, przeczytaj także nasz artykuł na temat terapii czaszkowo-krzyżowej

Photo by Antonika Chanel on Unsplash

Licencjonowany dietetyk, praktykujący poprzez to, co kocha najbardziej – pisanie o zdrowiu. Natchnięta powiedzeniem „inteligentni się nie nudzą” zawsze stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Po latach miejskiego życia wyprowadziła się na wieś, gdzie pisze i dzieli czas pomiędzy inne swoje pasje – renowację mebli i naukę włoskiego.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj