Akupunktura jest starożytną metodą terapii, wywodzącą się z Chin. Choć medycyna konwencjonalna na przestrzeni setek lat zrobiła gigantyczne postępy, alternatywne sposoby leczenia wcale nie poszły w odstawkę. Wręcz przeciwnie – stają się coraz bardziej popularne. W głównej mierze wynikać to może z powszechnej dostępności do różnych materiałów dotyczących medycyny Dalekiego Wschodu. Powoduje to, coraz większe zaufanie społeczne do tego typu metod wspierających leczenie. Dziś chętniej sięga się po rozwiązania niekonwencjonalne, szczególnie w dolegliwościach, z którymi tradycyjne sposoby leczenia nie są w stanie sobie poradzić.
Skąd wywodzi się akupunktura?
Starożytną wersją tej terapii, stosowaną około 3000 lat p.n.e., była Tcha-Tchin. Polegała ona na nakłuwaniu konkretnych obszarów skóry i tkanki podskórnej przy pomocy “igieł” wykonanych z bambusa, kamieni lub fragmentów kości. Z biegiem czasu, gdy wynaleziono brąz, a potem inne rodzaje metali, zaczęto stosować długie, cienkie i wyjątkowo ostre igły metalowe.
Na czym polega ta metoda terapii?
Co to jest akupunktura? Leczenie igłami polega na delikatnym nakłuwaniu skóry oraz tkanki podskórnej pacjenta w celu usunięcia znamion chorobowych w niektórych dolegliwościach. W tym, jak działa akupunktura, istotne jest zrozumienie, że każdy narząd wewnętrzny ma swoją sieć nerwów, których zakończenia mają odzwierciedlenie w konkretnych miejscach na skórze. A zatem, bez otwierania powłok skórnych pacjenta i docierania bezpośrednio do chorego obszaru, możliwe jest stymulowanie danego organu przez pobudzanie jego zakończeń nerwowych cienką igłą. Trzeba przy tym pamiętać, że akupunktura nie jest uniwersalną metodą leczenia wszelkich schorzeń, choć jej miłośnicy bardzo często wysnuwają takie teorie. Jest jednak bardzo skuteczna w niektórych konkretnych przypadkach, omówionych poniżej. W temacie, jakim jest akupunktura opinie przeważają jednak w kierunku tych dobrych – co oznacza, że jest to jedna z metod, po które warto sięgnąć w przypadku niektórych dolegliwości.
Akupunktura – na co pomaga?
U osób, które interesuje to zagadnienie, pytanie na co pomaga akupunktura jest chyba najważniejsze. Jest to zabieg polegający na stymulacji punktów nerwowych odpowiadających za konkretny narząd i funkcje oraganizmu. Jest on w stanie pomóc w sytuacjach, które są powiązane z nieprawidłowym działaniem układu nerwowego. Może to oznaczać na przykład jego nadreaktywność, która wynika z nadmiernego i przewlekłego stresu i objawia się bólami różnych części ciała. Akupunktura pomaga także w sytuacjach urazów mechanicznych lub w niektórych infekcjach. Poprzez nakłuwanie poprawia się ukrwienie konkretnego obszaru w skórze, co wpływa na stymulację nerwów. Takie naruszenie struktury skóry sprawia, że układ immunologiczny zostaje zmobilizowany do walki, a narządy są lepiej dotlenione, co bardzo często wspomaga ich regenerację i poprawia funkcje życiowe.
Jeśli chodzi o leczenie akupunkturą opinie są bardzo pozytywne w przypadku różnego rodzaju schorzeń bólowych, migren lub dysfunkcji narządowych. Co ważne, akupunktura pomaga także w leczeniu nerwic, depresji czy stanów lękowych. Należy jednak pamiętać, że palenie papierosów i picie alkoholu zaburza działanie akupunktury i może osłabić efekty zabiegów. Co ciekawe, ten rodzaj terapii jest w stanie także pomóc rzucić palenie! Czy akupunktura pomaga? Zasadniczo jest bardzo dobrym sposobem na wspomaganie leczenia różnych schorzeń, ponieważ w połączeniu z leczeniem konwencjonalnym daje pozytywne efekty. Lekarze medycyny coraz częściej zaczynają interesować się akupunkturą i zdarza się, że polecają ją swoim pacjentom jako uzupełnienie terapii konwencjonalnej.
Akupunktura czy boli?
Zacząć należy od tego, że osoby wykonujące zabiegi akupunktury są wyszkolonymi terapeutami, którzy potrafią wykonać zabieg tak, by minimalizować ból oraz ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Czy akupunktura boli? Igły używane podczas zabiegu są tak cienkie, że ukłucie nimi jest niemal niewyczuwalne. Jednak jest to oczywiście przerwanie ciągłości skóry, które może powodować minimalny dyskomfort. Osoby, które panicznie obawiają się bólu i igieł niestety nie są dobrymi pacjentami w gabinetów akupunktury.
Jeśli chodzi o terapię jaką jest akupunktura przeciwwskazania są minimalne. Nie zaleca się wykonywać zabiegu u kobiet miesiączkujących oraz u osób z hemofilią, a także u osób, których skóra jest pokryta zmianami chorobowymi z uwagi na możliwość wprowadzenia drobnoustrojów pod skórę. Ciąża również jest jednym z przeciwwskazań, głównie dlatego, iż nie ma wystarczających badań przeprowadzanych na ciężarnych w tym zakresie. Są one grupą, której odradza się stosowanie zdecydowanej większości leków i zabiegów. Czy istnieje akupunktura bez nakłuwania? Istnieje też oczywiście akupunktura bezigłowa, czyli masaż shiatsu. Zabieg ten opiera się na podobnej zasadzie, jednak realizowany jest bez nakłuwania, a również daje dobre rezultaty.
Czy przy akupunkturze można się zarazić?
Jedną z obaw, które mają osoby myślące o akupunkturze, jest strach przed zakażeniem. Podstawową zasadą ochrony są dedykowane dla każdego pacjenta igły. Tak więc, każdy pacjent ma swoje igły, które wykorzystuje się tylko u niego przy kolejnych seansach. Większość gabinetów przeprowadzających zabiegi używa jednak igieł jednorazowych, które wydają się być najlepszym rozwiązaniem. Przy stosowaniu powszechnych zasad higieny podczas wykonywania zabiegu nie ma więc możliwości zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby czy HIV. Leczenie akupunkturą może pozostawiać ślady ukłuć, zaczerwienienia lub ewentualne drobne krwiaki, które nie stanowią jednak żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia.
Leczenie depresji i nerwicy za pomocą medycyny Dalekiego Wschodu
Obecnie konwencjonalnym sposobem leczenia depresji jest stosowanie antydepresantów, które jednak mają bardzo długą listę skutków ubocznych. Podobnie leczy się nerwicę, na którą cierpi coraz większa część społeczeństwa. Stąd też osoby, które borykają się z chorobami na tle nerwowym i psychicznym, bardzo często sięgają po alternatywne metody terapii. Ponieważ ich schorzenia mają wiele wspólnego ze stresem i nieprawidłowym działaniem układu nerwowego, akupunktura wydaje się być sposobem, który nie zaszkodzi, a wręcz może pomóc. Nerwica jest jednym ze schorzeń, w którym akupunktura daje bardzo pozytywne efekty. Już po kilku sesjach chorzy odczuwają wyraźne rozluźnienie i poprawę funkcji życiowych.
Akupunktura w leczeniu depresji jest skuteczniejszą metodą niż leczenie farmakologiczne, a dodatkowo pozwala uniknąć skutków ubocznych leków. Czasami leki antydepresyjne nie usuwają prawdziwej przyczyny, lecz jedynie tłumią objawy, co nie rozwiązuje problemu. Akupunktura dociera do sedna problemu, którym jest bardzo często niewłaściwa, zbyt mocna reakcja na stres i obciążenie psychiczne. Po stymulacji nerwów pacjenci z depresją często odstawiają całkowicie antydepresanty i są w stanie normalnie funkcjonować. Akupunktura jest więc sposobem leczenia, który daje nadzieję na poprawę jakości życia w przypadku licznych schorzeń, z którymi borykamy się w dzisiejszych czasach.
Photo by Antonika Chanel on Unsplash

Jeszcze nie ma komentarzy