Menu
Odpręż umysł / Troszcz się o ciało

Aromaterapia – jak stosować?

Aromaterapia

Aromaterapia to kuracja olejkami roślinnymi i eterycznymi wprowadzanymi do organizmu poprzez drogi oddechowe. Olejki można wąchać, wdychać, inhalować się nimi lub korzystać z ich dobroczynnych właściwości podczas masażu czy kąpieli. Ogromne znaczenie dla zdrowia to główna zaleta terapii wykorzystującej zapachy. Olejki wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i rozgrzewające.

Korzenie aromaterapii sięgają czasów sumeryjskich. Dziś traktuje się ją jako metodę medycyny naturalnej. Oprócz olejków będących naturalnymi wyciągami z dzikich roślin, w aromaterapii wykorzystuje się urządzenia takie jak kominki aromatyczne, dyfuzory, inhalatory i nawilżacze.

Aromaterapia olejki

Każdy olejek ma inne właściwości, jednak wszystkie w podobnym stopniu wykazują działanie przeciwbakteryjne, odkażające, przeciwzapalne, a nawet przeciwwirusowe.

Olejek z drzewa herbacianego

Wyciąg z drzewa herbacianego ma wiele cennych właściwości leczniczych. Pięknie pachnie, a przy tym działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, co sprawia, że jest świetnym wsparciem w leczeniu bólu gardła, kataru, kaszlu i zapalenia zatok. Inhalacje z olejku z drzewa herbacianego pomagają również w dolegliwościach bólu głowy.

Olejek miętowy

Naturalny olejek miętowy zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Wykazuje działanie aseptyczne. Pobudza system nerwowy, wzmaga koncentrację i wzmacnia pamięć. Działa rozkurczowo, przeciwwzdęciowo i wykrztuśnie.

Olejek różany

Inhalacje przy użyciu olejku różanego łagodzą napięcie nerwowe i poprawiają nastrój. Masaż lub kąpiel z jego dodatkiem działa rozgrzewająco, poprawia krążenie i działa przeciwbólowo. Olejek różany działa również przeciwstresowo i często wykorzystywany jest przy leczeniu zaburzeń seksualnych.

Olejek lawendowy

Aromaterapia w domu przy użyciu olejku lawendowego to znakomite ukojenie zmysłów. Olejek ten ma działanie uspokajająco-odprężające. Poleca się go osobom zmagającym się z depresją i bezsennością.

Olejek z eukaliptusa

Olejek ten wykazuje działanie bakteriobójcze, ale także orzeźwiające i kojące. Świetnie sprawdza się w przypadku osób ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych.

Olejek pomarańczowy

Wyciąg ze słodko-gorzkiej pomarańczy działa uspokajająco i kojąco. Olejek pomarańczowy łagodzi objawy depresji, a nawet nerwicy, pomaga także w bezsenności.

Olejek waniliowy

Wyciąg z wanilii dzięki słodkiemu zapachowi ułatwia zasypianie. Olejek waniliowy łagodzi dolegliwości związane z menstruacją i okresem przekwitania.

Aromaterapia w domu

Najczęściej wykorzystywanym w domu naczyniem do aromaterapii jest kominek. Składa się on z dwóch części. W górnej umieszcza się olejek, a dolna służy jako stelaż i miejsce do umieszczenia świeczki. Aromaterapia w domu jest prosta i właśnie dlatego tak chętnie wykorzystywana jest przez osoby, które poszukują uspokojenia, jak również właściwości zdrowotnych pochodzących prosto z natury. Zainteresowała Cię aromaterapia? Urządzenia potrzebne do inhalacji bez problemu kupisz w każdym sklepie sprzedającym olejki. Praktykując tę terapię w domu, pamiętaj o tym, aby olejek wymieszać z wodą, ponieważ sam może okazać się zbyt mocny i działać drażniąco. Olejek do aromaterapii należy wymieszać z wodą w proporcji 4 krople na 150 ml wody.

Aromaterapia – Nawilżacz

Aromaterapia w połączeniu z nawilżaniem powietrza to niezastąpiony sposób na piękną skórę. Jest to także skuteczne rozwiązanie na zdrowe drogi oddechowe i świetne samopoczucie. Nawilżacz powietrza z aromaterapią poprawi koloryt, gładkość i nawilżenie Twojej skóry, a w razie potrzeby będzie działać przeciwbakteryjnie, zwalczając nie tylko bakterie, ale też wirusy i grzyby. Nawilżacz do aromaterapii sprawia, że olejki lotne wraz z parą wodną rozprzestrzeniają się w pomieszczeniu. Jeśli poszukujesz takiego urządzenia, pamiętaj, że nie każdy nawilżacz przeznaczony jest do aromaterapii. Jeśli chcesz korzystać z jej dobroczynnych właściwości, kup model wyposażony w zbiornik na olejki eteryczne.

Aromaterapia jak stosować?

Aromaterapia wykorzystuje urządzenia do inflacji i olejki eteryczne. Jest terapią zapachową, która pomaga w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, jak również w radzeniu sobie z codziennymi przeciwnościami, takimi jak stres czy pobudzenie.

Zastosowanie olejków eterycznych podczas zabiegów pielęgnacyjnych na ciało to nic innego jak aromaterapia w kosmetyce. Z zabiegów możesz skorzystać w gabinecie, ale też przygotować inhalację, kąpiel, a nawet masaż w domu. Pamiętaj, że podczas aromaterapii nie można przekraczać zalecanych dawek olejków.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jakie jeszcze, inne domowe metody, oprócz olejku lawendowego oraz pomarańczowego, możesz zastosować aby szybko zasnąć, przeczytaj nasz post na ten temat.

Photo by Ju Desi on Unsplash

Ukończyła studia na kierunku informatyka, na Politechnice Częstochowskiej. Od 2013 roku freelancer copywriter. Od 2019 roku certyfikowany SEO copywriter.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj