Aromaterapia to kuracja olejkami roślinnymi i eterycznymi wprowadzanymi do organizmu poprzez drogi oddechowe. Olejki można wąchać, wdychać, inhalować się nimi lub korzystać z ich dobroczynnych właściwości podczas masażu czy kąpieli. Ogromne znaczenie dla zdrowia to główna zaleta terapii wykorzystującej zapachy. Olejki wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i rozgrzewające.
Korzenie aromaterapii sięgają czasów sumeryjskich. Dziś traktuje się ją jako metodę medycyny naturalnej. Oprócz olejków będących naturalnymi wyciągami z dzikich roślin, w aromaterapii wykorzystuje się urządzenia takie jak kominki aromatyczne, dyfuzory, inhalatory i nawilżacze.
Aromaterapia – olejki
Każdy olejek ma inne właściwości, jednak wszystkie w podobnym stopniu wykazują działanie przeciwbakteryjne, odkażające, przeciwzapalne, a nawet przeciwwirusowe.
Olejek z drzewa herbacianego
Wyciąg z drzewa herbacianego ma wiele cennych właściwości leczniczych. Pięknie pachnie, a przy tym działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, co sprawia, że jest świetnym wsparciem w leczeniu bólu gardła, kataru, kaszlu i zapalenia zatok. Inhalacje z olejku z drzewa herbacianego pomagają również w dolegliwościach bólu głowy.
Olejek miętowy
Naturalny olejek miętowy zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Wykazuje działanie aseptyczne. Pobudza system nerwowy, wzmaga koncentrację i wzmacnia pamięć. Działa rozkurczowo, przeciwwzdęciowo i wykrztuśnie.
Olejek różany
Inhalacje przy użyciu olejku różanego łagodzą napięcie nerwowe i poprawiają nastrój. Masaż lub kąpiel z jego dodatkiem działa rozgrzewająco, poprawia krążenie i działa przeciwbólowo. Olejek różany działa również przeciwstresowo i często wykorzystywany jest przy leczeniu zaburzeń seksualnych.
Olejek lawendowy
Aromaterapia w domu przy użyciu olejku lawendowego to znakomite ukojenie zmysłów. Olejek ten ma działanie uspokajająco-odprężające. Poleca się go osobom zmagającym się z depresją i bezsennością.
Olejek z eukaliptusa
Olejek ten wykazuje działanie bakteriobójcze, ale także orzeźwiające i kojące. Świetnie sprawdza się w przypadku osób ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych.
Olejek pomarańczowy
Wyciąg ze słodko-gorzkiej pomarańczy działa uspokajająco i kojąco. Olejek pomarańczowy łagodzi objawy depresji, a nawet nerwicy, pomaga także w bezsenności.
Olejek waniliowy
Wyciąg z wanilii dzięki słodkiemu zapachowi ułatwia zasypianie. Olejek waniliowy łagodzi dolegliwości związane z menstruacją i okresem przekwitania.
Aromaterapia w domu
Najczęściej wykorzystywanym w domu naczyniem do aromaterapii jest kominek. Składa się on z dwóch części. W górnej umieszcza się olejek, a dolna służy jako stelaż i miejsce do umieszczenia świeczki. Aromaterapia w domu jest prosta i właśnie dlatego tak chętnie wykorzystywana jest przez osoby, które poszukują uspokojenia, jak również właściwości zdrowotnych pochodzących prosto z natury. Zainteresowała Cię aromaterapia? Urządzenia potrzebne do inhalacji bez problemu kupisz w każdym sklepie sprzedającym olejki. Praktykując tę terapię w domu, pamiętaj o tym, aby olejek wymieszać z wodą, ponieważ sam może okazać się zbyt mocny i działać drażniąco. Olejek do aromaterapii należy wymieszać z wodą w proporcji 4 krople na 150 ml wody.
Aromaterapia – Nawilżacz
Aromaterapia w połączeniu z nawilżaniem powietrza to niezastąpiony sposób na piękną skórę. Jest to także skuteczne rozwiązanie na zdrowe drogi oddechowe i świetne samopoczucie. Nawilżacz powietrza z aromaterapią poprawi koloryt, gładkość i nawilżenie Twojej skóry, a w razie potrzeby będzie działać przeciwbakteryjnie, zwalczając nie tylko bakterie, ale też wirusy i grzyby. Nawilżacz do aromaterapii sprawia, że olejki lotne wraz z parą wodną rozprzestrzeniają się w pomieszczeniu. Jeśli poszukujesz takiego urządzenia, pamiętaj, że nie każdy nawilżacz przeznaczony jest do aromaterapii. Jeśli chcesz korzystać z jej dobroczynnych właściwości, kup model wyposażony w zbiornik na olejki eteryczne.
Aromaterapia – jak stosować?
Aromaterapia wykorzystuje urządzenia do inflacji i olejki eteryczne. Jest terapią zapachową, która pomaga w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, jak również w radzeniu sobie z codziennymi przeciwnościami, takimi jak stres czy pobudzenie.
Zastosowanie olejków eterycznych podczas zabiegów pielęgnacyjnych na ciało to nic innego jak aromaterapia w kosmetyce. Z zabiegów możesz skorzystać w gabinecie, ale też przygotować inhalację, kąpiel, a nawet masaż w domu. Pamiętaj, że podczas aromaterapii nie można przekraczać zalecanych dawek olejków.
Jeszcze nie ma komentarzy