Menu
Troszcz się o ciało

Ćwiczenia oddechowe – jak prawidłowo oddychać

Ćwiczenia oddechowe – jak prawidłowo oddychać

Oddychanie przeponowe to lek, który zapewnia organizmowi spokój, a jednocześnie energię. Każdy z nas powinien wiedzieć, na czym polega świadome oddychanie, ponieważ jest ono idealnym sposobem na dobre samopoczucie i zachowanie zdrowia. Proste ćwiczenia oddechowe wywierają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, rozjaśniają umysł i pomagają opanować stres.

Cała prawda o oddechu

Warto wiedzieć, że głęboki oddech zapewnia organizmowi aż do 10 razy więcej powietrza niż oddech płytki. Pozytywnie wpływa na pracę układu limfatycznego. Dzięki oddechowi z organizmu usuwane są zbędne substancje i toksyny. Jest doskonałym lekarstwem dla mózgu, który zużywa 80 procent wdychanego z powietrzem tlenu. Oddychanie przeponą opóźnia procesy starzenia.

Zgubne nawyki oddechowe

Większość ludzi nie zwraca uwagi na swój oddech i oddychają automatycznie. Nie przyglądając się tej czynności życiowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że robią to źle. Istnieje kilka typów nieprawidłowego oddychania. Pierwszy z nich to oddychanie odwrotne, w którym brzuch podczas wdechu jest wciągany, zamiast zostać napełniony powietrzem. Drugim zgubny nawykiem oddechowym jest wstrzymywanie oddechu bądź oddychanie okresowe. Jest ono charakterystyczne dla osób zmagających się ze stresem oraz pracujących przy komputerze. Kolejny zgubny nawyk to nadmierne oddychanie, tzw. hiperwentylacja. W każdym z typów anormalnego oddychania rozwiązaniem są ćwiczenia oddechowe, które można wykorzystać także w trudnych momentach, aby w krótkim czasie odmienić stan umysłu i emocji. Już po 3 minutach wykonywania ćwiczenia prawidłowy oddech pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. 

Jak oddychać przeponą? Ćwiczenia oddechowe

Nieprawidłowy oddech może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Prawidłowe oddychanie zmniejsza ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, problemów z pracą jelit oraz bólu głowy i pleców. Prawidłowy oddech zwiększa odporność organizmu, eliminuje bezsenność, stres i lęk, jak również spadek energii.

Oddech przeponowy nie jest trudny do opanowania. Najlepiej wykonywać go w siadzie skrzyżnym. Kręgosłup powinien być wyprostowany, a ramiona zrelaksowane. Dłonie należy położyć na kolanach. Oddychanie brzuszne, czyli przeponowe polega na głębokim wdechu, przy czym brzuch powinien zostać napełniony powietrzem jak balon. Przy wydechu powietrze należy wypuścić. Podczas wykonywania tego ćwiczenia brzuch powinien falować. Jest to świadomy oddech, którego efekty są zadziwiające. Takie ćwiczenia oddechowe pozwalają pozbyć się złych nawyków oddychania i cieszyć się lepszą kondycja fizyczną.

Maksymalizacja wdechu

Jeśli spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, głębokie oddychanie to ćwiczenie, z którego nie powinieneś rezygnować. Jak oddychać? Naukę warto rozpocząć od ćwiczeń zwiększających elastyczność klatki piersiowej. Dzięki uelastycznieniu mięśni międzyżebrowych klatka piersiowa silniej rozszerza się i pozwala nabrać większą ilość powietrza. Ćwiczenie wykonuje się, siedząc prosto. Załóż jedną rękę za głowę tak, aby biceps dotykał ucha. Drugą dłonią dociskaj rękę i rozciągaj w ten sposób mięśnie znajdujące się między żebrami. Podczas rozciągania zrób wdech, a podczas krótkiej chwili odprężenia wydech. Wiesz już, jak prawidłowo oddychać i jakie ćwiczenia usprawniają trening oddechu. Od zmian na lepsze dzieli Cię podjęcie decyzji o nauce. 

Ćwiczenia oddechowe. Czy nauka oddychania jest trudna?

Nauka prawidłowego oddychania może wydawać się trudna, ponieważ nie widzimy swoich płuc, a dodatkowym utrudnieniem jest pozbycie się nabytych, złych nawyków. Oddech prawidłowy jest długi i spokojny. Charakteryzuje osobę zrelaksowaną i zrównoważoną. Jeśli chcesz należeć do szczęśliwego grona osób, które wykorzystują świadomy oddech na co dzień, co pozwala im rozwiązywać szereg problemów natury zdrowotnej i emocjonalnej, musisz podjąć decyzję o regularnych treningach. Z każdym dniem ćwiczenia będą coraz łatwiejsze, aż wreszcie świadome oddychanie stanie się Twoim stałym zachowaniem. Oddychanie przeponą wykonuj co najmniej raz dziennie. Po kilku dniach nauki do ćwiczeń warto dołączyć oddychanie praniczne, polegające na głębokim oddychaniu brzusznym z zastosowaniem zatrzymania oddechu na 1-3 sekundy.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł przeczytaj także nasz post na temat co to jest Pilates oraz jakie efekty daje jego uprawianie.

Photo by Max van den Oetelaar on Unsplash

Ukończyła studia na kierunku informatyka, na Politechnice Częstochowskiej. Od 2013 roku freelancer copywriter. Od 2019 roku certyfikowany SEO copywriter.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj