Menu
Odpręż umysł

Czym jest akrofobia i jak przebiega jej leczenie?

Akrofobia

Akrofobia to nic innego, jak popularny lęk wysokości. Czym się objawia i jak się go leczy?

Czy każdy boi się wysokości?

Śmiało można założyć, że u każdego człowieka występuje obawa przed wysokością, a dokładnie – przed upadkiem z dużej wysokości. Jest to uwarunkowane ewolucyjnie – człowiek rozwinął w sobie instynkt przetrwania, pomagający mu zachować zdolność do reprodukcji, poprzez wykształcenie mechanizmu lęku. Dzięki temu, że boimy się wejść bez zabezpieczenia na dach wieżowca, instynktownie nie robimy tego i unikamy wielu tragedii. Rzecz w tym, że wiele osób nadużywa terminu “lęk wysokości”, który zarezerwowany powinien być dla bardzo ciężkich przypadków fobii.

Akrofobia – co to takiego?

Osoby, które boją się wejść na wysoką drabinę lub na dach domu, ale w odpowiedniej uprzęży czują się bezpieczniej i decydują się to zrobić, prawdopodobnie nie cierpią na lęk wysokości. Są też i tacy, którzy wręcz uwielbiają przełamywać w sobie ten pierwotny strach i korzystają z różnych zabaw w wesołym miasteczku wiążących się z przebywaniem na wysokościach. Akrofobia – co to znaczy tak naprawdę? Ten szczególny rodzaj lęku występuje wtedy, gdy oprócz zwykłej obawy przed spadnięciem sama myśl o wspięciu się na drabinę czy skoku na bungee wiąże się z dodatkowymi objawami.

Akrofobia objawy

Akrofobia jest jednym z najpopularniejszych lęków. W najcięższych przypadkach objawia się ona przez paniczny strach przed wspięciem się nawet na stosunkowo niewielkie wysokości. Na przykład na drabinę, czy staniem na balkonie na trzecim piętrze. Oprócz silnego lęku pojawiają się też duszności, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość, bóle brzucha, zawroty głowy, suchość w ustach, miękkie nogi. Są to objawy bardzo przykre i skutecznie utrudniające normalne funkcjonowanie. Na przykład w sytuacji gdy konieczne jest dostanie się na szczyt wieżowca przeszkloną windą.

Akrofobia przyczyny

Oprócz naturalnego, wrodzonego lęku przed spadnięciem, duży wpływ na rozwinięcie się akrofobii może mieć traumatyczne wydarzenie. Na przykład z dzieciństwa – wszelkiego rodzaju upadki, czy nawet próby siłowego zaciągnięcia na wysoką karuzelę w wesołym miasteczku. Zazwyczaj utwierdzają one pacjenta w przekonaniu, że wysokości są czymś, czego powinien on z całą swoją mocą unikać.

Akrofobia test

W szkoleniach służb mundurowych bardzo ważne jest przeprowadzanie testów na lęk wysokości. Oprócz sprawdzenia, czy kandydaci nie cierpią na silną akrofobię, należy także przeprowadzić szereg szkoleń przebiegających na wysokościach. To sposób oswojenia ich z lękiem i umożliwienia trzeźwego, rozsądnego myślenia nawet w ekstremalnych sytuacjach. Oczywiście celem jest wyszkolenie profesjonalistów, którzy są w stanie ratować ludzi z płonących wieżowców, czy skakać ze spadochronem w szczególnych sytuacjach.

Akrofobia leczenie porady

W fobii jaką jest akrofobia leczenie polega głównie na psychoterapii. W jej trakcie terapeuta ma za zadanie dotrzeć do faktycznej przyczyny problemu i pozwolić pacjentowi zrozumieć jego lęki i to, z czego one wynikają. Dzięki temu można skutecznie przeprowadzić dalszą część terapii, jaką jest stopniowe oswajanie z lękiem przed wysokościami. Bardzo ważne w leczeniu akrofobii jest to, aby unikać “skoków na głęboką wodę”. Zmuszania pacjenta do drastycznego stanięcia oko w oko ze swoim lękiem nie nie jest wskazane. Może to tylko pogłębić traumę. Terapeuta zachęcać będzie do powolnego oswajania się z wysokościami. Na przykład poprzez wchodzenie na drabiny, czy spacerowanie po niezbyt wysokich górach.

Dlaczego leczenie akrofobii jest tak ważne?

Akrofobia może skutecznie utrudniać codzienne życie. Osoby z tą fobią mogą na przykład unikać mieszkania na wyższych piętrach bloku. Rezygnują ze wspinaczki po górach lub na wieże widokowe, tym samym sporo tracąc z uroków podróżowania. Mogą także mieć problem ze wspięciem się na drabinę, by zerwać jabłka w ogrodzie. W codzienności jest wiele takich zdarzeń, gdzie lęk przed wysokością skutecznie utrudnia ich podejmowanie. Dlatego dobrze jest podjąć się leczenia, i to jak najszybciej.

Jeśli zaciekawił Cię ten tekst, sięgnij do naszej innej publikacji pod tytułem: Czym jest fobia i jakie są jej rodzaje?

Photo by Jake Ingle on Unsplash

Licencjonowany dietetyk, praktykujący poprzez to, co kocha najbardziej – pisanie o zdrowiu. Natchnięta powiedzeniem „inteligentni się nie nudzą” zawsze stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Po latach miejskiego życia wyprowadziła się na wieś, gdzie pisze i dzieli czas pomiędzy inne swoje pasje – renowację mebli i naukę włoskiego.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj