Kto z nas nie odczuwa wstrętu na widok dużego pająka zwisającego na sieci tuż nad naszą głową? Lęk, obrzydzenie, pragnienie ucieczki oraz walki – to emocje, jakie wywołują takie niespodziewane spotkania. Są jednak osoby, które lęk przed pająkami odczuwają znacznie intensywniej niż inni. Arachnofobia to jedna z najbardziej znanych fobii, towarzyszących ludzkości od zarania dziejów. Co to jest i jak wpływa na jakość życia? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Jak się nazywa lęk przed pająkami, wiedzą już nawet dzieci. Arachnofobia jest równie popularna jak lęk wysokości albo lęk przestrzeni, a pajęczaki występują na całym świecie, często jako niepożądani mieszkańcy naszych domów, przyczajeni w zakamarkach piwnic. Boimy się ugryzienia i bólu z nim związanego, dotyku lepkich odnóży, pajęczyny oraz tłustego odwłoka. Widok pająków budzi w ludziach pierwotny instynkt ucieczki, a tylko nieliczni przełamują lęk i decydują się hodować takie zwierzęta w domowym terrarium.
Przyczyny arachnofobii
Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze paniczny lęk przed pajęczakami. Psychoanalitycy są zdania, że wiąże się on z agresją oraz pierwszymi latami życia człowieka, kiedy kształtują się nasze nawyki, relacje i wartości. Brzydota pająków może budzić skojarzenia z fazą analną, czyli bardzo wczesnym okresem tuż po narodzinach dziecka i różnymi negatywnymi emocjami, jakie wówczas odczuwaliśmy. Bywa też, że rodzice często straszyli nas pająkami, by przywołać nas do porządku lub byśmy nie wchodzili do piwnicy czy na strych. Takie niewinne groźby zostawiają głęboki ślad w delikatnej dziecięcej psychice, wskutek czego z biegiem lat lęk przed pająkiem staje się fobią.
Zdaniem innych badaczy lęk przed pająkami to po prostu następstwo ewolucji i prosty mechanizm, dzięki któremu mogły przetrwać kolejne pokolenia. Pająk sam w sobie zawsze był zagrożeniem, a dawniej wskutek jego ugryzienia ludzie umierali, bo nie było środków zapobiegania toksynom zawartym w pajęczym jadzie. Dziś jadowite pająki rzadko goszczą w ludzkich domach, ale pierwotny strach nakazuje nam uciekać od nich jak najdalej. Wstręt odczuwamy nawet wtedy, gdy jesteśmy całkowicie bezpieczni, a pajęczaki oglądamy przez szklany pryzmat telewizji!
Arachnofobia – najpopularniejsze objawy
Kiedy panicznie boimy się pająków, nasz organizm reaguje w bardzo charakterystyczny sposób. Czym innym jest chwilowy strach, a inaczej trzeba interpretować takie objawy jak:
- zaburzenia rytmu serca, gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego,
- poty, dreszcze,
- niekontrolowane drżenie kończyn,
- przyspieszony oddech,
- wymioty, czasem biegunka,
- utrata przytomności, zawroty głowy.
Jak widać, arachnofobia niesie poważne konsekwencje dla całego organizmu osoby zmagającej się z lękiem. Czy jest to choroba? To fobia, która w wyniku braku odpowiedniego leczenia może skutkować nasileniem się objawów, a nawet powstawaniem chorób, takich jak nerwica czy depresja. Arachnofobia rzadko kiedy bywa realnym zagrożeniem życia, ale nieleczona, może znacznie obniżyć jakość życia.
Jak leczyć lęk przed pająkami? Poznaj 2 sprawdzone metody
Arachnofobia może uprzykrzać życie, ale na szczęście należy do tych fobii, które można z powodzeniem diagnozować oraz leczyć. Online dostępne są testy na arachnofobię, czyli zestawy prostych pytań, dzięki którym łatwiej jest określić skalę problemu. W przypadku, gdy fobia uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, warto skontaktować się z terapeutą, który wybierze optymalną metodę leczenia i walki z panicznym strachem.
Sam proces leczenia opiera się na nieustannej konfrontacji z tym, co wywołuje nasz lęk – czyli z pająkiem. Są tu dwie główne metody: szybki, gwałtowny kontakt albo stopniowe oswajanie się z jego widokiem – najpierw na zdjęciach, a dopiero w kolejnych krokach terapii dopuszczalna jest konfrontacja z żywym osobnikiem. Zarówno terapia szokowa, jak i metoda małych kroków dają pozytywne rezultaty, pod warunkiem, że są prowadzone regularnie.
Jeśli interesują Cię tematy związane z fobiami, polecamy nasz tekst na temat czym jest akrofobia.
Photo by Ed van duijn on Unsplash
Jeszcze nie ma komentarzy