Menu
Podróże

Gdzie warto pojechać w góry w Polsce – jakie atrakcje zobaczyć i gdzie się zatrzymać?

Góry w Polsce

Polsce znajduje się 46 pasm górskich, zlokalizowanych w trzech głównych łańcuchach górskich – Karpatach, Sudetach oraz Górach Świętokrzyskich. Z roku na rok, polskie góry cieszą się rosnącą popularnością. W ostatnim sezonie zimowym, aż 6 milionów turystów zdecydowało się spędzić urlop w polskich górach. Również dla turystów z zagranicy, którzy wybierają się na urlop w góry, Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem podróży. Ponieważ góry w Polsce oferują niezapomniane atrakcje i możliwości spędzania czasu, wielu z nas zadaje sobie pytanie, gdzie jechać w góry i jak spędzić tam miło czas? Sprawdźmy jakie atrakcje kryją w sobie góry w Polsce.

Góry w Polsce – atrakcje. Co warto zobaczyć?

  1. Białka Tatrzańska – atrakcje
  2. Jelenia Góra – co warto zobaczyć?
  3. Karpacz – nie tylko Śnieżka
  4. Krynica-Zdrój – perła polskich uzdrowisk
  5. Polanica Zdrój – co warto zobaczyć?
  6. Szklarska Poręba – najciekawsze atrakcje
  7. Szczyrk – stolica polskiego narciarstwa
  8. Świeradów Zdrój – atrakcje
  9. Ustroń – miejskie atrakcje w otoczeniu gór
  10. Wisła – co warto zobaczyć?
  11. Zakopane – stolica polskich Tatr

Białka Tatrzańska – atrakcje

Góry w Polsce - okolice Białki Tatrzańskiej
Photo by Sahil Mhapsekar on Unsplash

Białka Tatrzańska to malownicza wieś w Polsce, położona na terenie województwa małopolskiego, w powiecie tatrzańskim, w pobliżu granicy ze Słowacją. Na turystów czekają tu doskonale przygotowane stoki narciarskie i najpiękniejsze widoki w Polsce rozciągające się ze szczytów gór masywu Tatr Bielskich.

Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu wielbicielom narciarstwa. Połączone bazy narciarskie tworzą największy i najlepiej wyposażony technicznie kompleks narciarski w Polsce. Wszystkie stoki obsługiwane są przez armatki śnieżne.

Zimą spada tu więcej śniegu niż w Tatrach wysokich. Pokrywa śnieżna utrzymuje się niekiedy do początku maja. Dla tych, którym góry kojarzą się głównie z szusowaniem po śniegu, przygotowano 20 wyciągów: 15 orczykowych i 5 krzesełkowych. Łączna przepustowość wyciągów to ponad 20 tysięcy osób na godzinę.

W niższych partiach gór przygotowane są liczne trasy do narciarstwa biegowego o różnej długości i stopniu trudności.

Wyjątkowy charakter masywu, jaki przybierają tu Tatry i malownicze brzegi rzeki Białki, od której pochodzi nazwa miejscowości, stwarzają wiele możliwości dla tych, którzy lubią spędzać wakacje w górach. Góry latem są tu wyjątkowo malownicze, a widoki zapierają dech w piersiach. Na terenie kurortu znajdują się też źródła termalne z wodami leczniczymi, dostępne o każdej porze roku. Inne atrakcje turystyczne to aquapark termalny, który jest popularnym miejscem rodzinnego wypoczynku, a także zespół muzealny we wsi Łopuszna.

Jeśli lubicie łączyć letnie wczasy w górach z aktywnością fizyczną, to wartki nurt Białki stwarza doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa górskiego, a pobliskie góry zachęcają do długich pieszych wypraw.

Białka Tatrzańska jest świetną bazą wypadową dla zmotoryzowanych turystów, chcących zwiedzać Tatry i województwo małopolskie. Białka Tatrzańska położona jest 20 km od Zakopanego i zaledwie 90 km od Krakowa.

Podsumowując, okolice Białki stanowią bardzo ciekawe i fajne miejsca w górach na weekend lub rodzinne wczasy, podczas, których można odpocząć i zobaczyć ciekawe miejsca w Tatrach.

Jelenia Góra – co warto zobaczyć?

Góry w Polsce - Jelenia Góra - Karkonosze
Photo by Lina Jarczyk on Unsplash

Położona na Dolnym Śląsku, przy granicy z Czechami Jelenia Góra oferuje turystom nie tylko wspaniałe krajobrazy górskie, ale też możliwość zobaczenia licznych zabytków w centrum miasta. Położone na wysokości 300 m n.p.m. w ekologicznie czystym terenie miasto, przyciąga rzesze turystów kochających przyrodę i góry.

Jelenia Góra położona jest pośrodku kotliny górskiej w południowo-zachodniej części historycznego regionu Dolnego Śląska. Miasto od południa otaczają Karkonosze, a od zachodu Góry Izerskie.

Głównymi atrakcjami są tu zapierające dech w piersiach naturalne krajobrazy gór. Z licznych punktów widokowych możesz zobaczyć najwyższy szczyt środkowej części Karkonoszy – Wielki Szyszak, góry Sudety czy łagodnie nachylone, o alpejskim charakterze rzeźby Kotła Jagniątkowskiego.

Jelenia Góra to miejscowość w górach wręcz stworzona dla miłośników outdooru. Są tu doskonałe trasy rowerowe i liczne szlaki turystyczne wiodące w Karkonosze. Planując wypad w góry, warto udać się szlakiem na południe od miasta. Dojdziemy nim do Śnieżnych Kotłów. Te polodowcowe kotliny, mają głębokość ponad 300 m i są chętnie odwiedzane przez turystów.

Choć pasmo górskie Karkonoszy to stosunkowo niskie góry w Polsce, to są one chętnie wybierane przez tych, którzy preferują spokój i odpoczynek w górach bez tłumów turystów.

W Jeleniej Górze znajduję się teatry, filharmonia, kina, galeria sztuki i liczne zabytki. Warto odwiedzić zwłaszcza ratusz miejski. Imponujący budynek w stylu barokowo-klasycystycznym, pochodzi z połowy XVIII wieku. Z kolei Bazylika św. Erazma i św. Pankratia to najstarszy i najważniejszy kościół w mieście. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1303 roku. Bazylika została odrestaurowana po pożarze w XIV wieku i przebudowana w XV i XVI wieku.

Niedaleko od miasta na szczycie Góry Chojnik, mieści się średniowieczny zamek. Jeden z wielu, którymi pokryte były pasma górskie w Polsce. Zamek został zbudowany w połowie XIV wieku. Turystów przyciągają tu nie tylko ruiny zamku, ale przede wszystkim zachwycające widoki.

Jeśli lubisz piesze wycieczki w górymałe ciche miejsca bez nadmiaru turystów i zastanawiasz się, gdzie w góry latem, to warto pojechać do Jeleniej Góry, choćby na krótki weekend w górach.

Karpacz – nie tylko Śnieżka

Góry w Polsce - Karpacz - Śnieżka
Photo by Eugene Aikimov on Unsplash

Jeśli zastanawiasz się gdzie pojechać w góry, koniecznie odwiedź Karpacz. To miejscowość turystyczna, narciarska i uzdrowiskowa położona u podnóża Śnieżki – najwyższego szczytu w górach Sudeckich. Góra ma wysokość 1602 m. n.p.m., a na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozciągają się piękne widoki.

Wielu turystów uważa Sudety za najładniejsze góry w Polsce, a sam Karpacz za jedno z najbardziej ciekawych miast, mogących być świetną bazą wypadową dla uwielbiających górskie wędrówki i tych, którzy jadą w góry zimą, aby pojeździć na nartach.

W Karpaczu do dyspozycji turystów jest 17 tras zjazdowych. Kolej krzesełkowa na Kopę (1375 m. n.p.m.) ma 2229 metrów długości i obsługuje cztery stoki narciarskie. Dwa kolejne wyciągi wywożą narciarzy na szczyt góry Złotówka (1282 m). Trasa narciarska ze Złotówki jest jedną z najdłuższych i najtrudniejszych w tych górach. Jej długość to 3100 metrów. Oprócz tego, w Karpaczu są też half-pipy dla snowboardzistów, liczne stoki treningowe, trasy biegowe i tor bobslejowy czynny przez cały rok.

Liczne trasy zjazdowe sprawiły, że Karpacz jest drugim po Zakopanem najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w Polsce. Urlop w górach spędzają tu każdej zimy niezliczone rzesze turystów.

Kiedy znudzi nam się jazda na nartach, możemy odwiedzić najbardziej znany drewniany kościół w Karpaczu. Świątynia Wang została zbudowana w XII wieku w Norwegii, a następnie pod koniec XIX przewieziona do Polski. Kościół ten jest charakterystycznym przykładem architektury skandynawskiej. W całości zbudowany jest z drewna i swoim wyglądem przypomina japońską pagodę.

Jeśli zatem zadajesz sobie pytanie, gdzie w góry niezależnie od sezonu, to Karpacz na pewno jest dobrą odpowiedzią o każdej porze roku.

Krynica-Zdrój – perła polskich uzdrowisk

Krynica-Zdrój
Photo by Piotr Musioł on Unsplash

Jeśli nie wiesz, gdzie warto pojechać w góry latem, to polecamy Krynicę Zdrój. To urokliwe miasto położone niedaleko granicy Polsko – Słowackiej. Beskid Sądecki to stosunkowo niskie góry w Polsce. Ich najwyższy szczyt to Radziejowa – 1266m. n.p.m.

Klimat Krynicy-Zdroju jest zbliżony do gór alpejskich. W pobliżu nie ma zakładów przemysłowych, czyste powietrze wypełnione jest fitoncydami drzew iglastych i ozonem.

Główną atrakcją uzdrowiska są wody mineralne. Tu w góry przyjeżdża się leczyć choroby układu krążenia, przewodu pokarmowego, układu moczowego, zaburzenia przemiany materii (w tym cukrzycę), choroby ginekologiczne. Liczne kawiarnie i pijalnie pozwalają próbować wód mineralnych płynących dosłownie z wnętrza gór.

Lecznicze właściwości krynickich źródeł odkryto już w XVII wieku. Pod koniec XVIII wieku góry Beskidu stały się popularne wśród turystów. Wybudowano pierwszą pijalnię, a kilka lat później łaźnie. Dziś w tej części pasma górskiego, funkcjonują aż 23 źródła leczniczych wód mineralnych.

Krynica Zdrój i okolice, to fajne miejsca w górach zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. W Krynicy Zdrój znajduje się największy tor saneczkowy w polskich górach i największe kryte lodowisko w Polsce. Inne atrakcje w górach dla dzieci, to łatwe, przeznaczone dla niedoświadczonych narciarzy trasy zjazdowe. Łącznie jest tu 21 tras do jazdy na nartach, tor do boardercrossu i skocznia narciarska.

Osoby lubiące góry latem chętnie uprawiają tu turystykę pieszą. Beskid Sądecki to niewysokie, ale według wielu najpiękniejsze góry w Polsce. Korzystając z licznych szlaków, bez konieczności wspinania, można zwiedzić najładniejsze górskie miejscowości w tym regionie.

Podsumowując, jeśli zastanawiacie się gdzie spędzić wakacje w górach to Krynica Górska jest do tego jednym z najlepszych miejsc w Polsce.

Polanica Zdrój – co warto zobaczyć?

Polanica-Zdrój
Photo by Dorian Przystalski on Unsplash

Polanica-Zdrój to osada należąca do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Miasto leży na wschodnich zboczach gór stołowych i jest zdecydowanie jedną z tych miejscowości w górach, które warto odwiedzić. Góry stołowe są jednymi z nielicznych w Europie, zaliczanymi do gór płytowych. Niewysokie, łagodne zbocza gór stołowych przyciągają wielbicieli pieszych wędrówek i aktywnego wypoczynku w górach.

Udając się w góry, należy obowiązkowo odwiedzić błędne skały. To zespół bloków, który tworzy wyjątkowy, malowniczy labirynt skalny. Błędne skały warto odwiedzić zwłaszcza latem, kiedy góry stołowe można zwiedzać na rowerze.

Od kiedy między państwami UE zniesiono konieczność posiadania paszportu, wielu turystów decyduje się na wycieczkę do pobliskich Czech, aby zwiedzić zachodnie góry stołowe i zobaczyć słynne Kamienne Miasto.

Nie tylko widoki górskie zwabiają turystów do Polanicy. Miasto słynie również z pijalni wód mineralnych. Turyści chętnie łączą wyjazd w góry do Polanicy z kuracją leczniczą.

Góry stołowe są źródłem wody węglowej, wodorowęglanowo-wapniowej, mineralnej zawierającej dwutlenek wodoru.

Historia Polanicy jako uzdrowiska sięga XIX wieku. Wówczas wybudowano tu łaźnię i urządzono park z pijalnią wody. Góry stołowe stały się szczególnie popularne na początku XX wieku. Wtedy to otwarto istniejący do dziś dom zdrojowy.

Polanica jest wyjątkowym miejscem jak na góry w Polsce. Jeśli nie wiesz, gdzie pojechać w góry na święta, to koniecznie rozważ podróż do Polanicy. To jedno z tych urokliwych miasteczek, wyróżniających się urbanistyką, która nie jest typowa dla polskich miast. Polanica-Zdrój jest jedynym miastem-ogrodem w polskich górach, pozbawionym historycznie ukształtowanego centrum, tradycyjnie uformowanego wokół Rynku.

Najczęściej miasta w górach koncentrują się wokół turystyki narciarskiej. Tymczasem Polanica jest najchętniej odwiedzana w miesiącach wiosennych i letnich. Polanicę warto odwiedzić wraz z nadejściem wiosny, kiedy miasto zamienia się w królestwo rododendronów, a wieczorami centrum dzielnicy zdobią bijące kaskady różnokolorowych fontann. Jednocześnie okoliczne góry pokrywają się łąkami kwitnących kwiatów.

Podsumowując, Polanica Zdrój jest na pewno jedną z miejscowości w górach, którą warto odwiedzić by aktywnie spędzić czas na świeżym górskim powietrzu.

Szklarska Poręba – najciekawsze atrakcje

Szklarską Poręba - Kamieńczyk
Photo by Tom Jur on Unsplash

Szklarska Poręba to jeden z najsłynniejszych ośrodków sportów zimowych i rekreacji w Polsce. Miejscowość położona jest w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej – na wysokości od 480 do 880 m n.p.m. i liczy około 10 000 mieszkańców. Szklarska Poręba ze względu na piękne widoki górskie, nazywana jest „Perłą Karkonoszy”.

Karkonosze to pasmo górskie leżące na pograniczu Polski i Czech. Najwyższy szczyt – Śnieżka 1603 m. n.p.m., jest chętnie odwiedzany przez turystów latem. Góra ma łagodne zbocza, dzięki czemu jest idealna, nawet dla początkujących entuzjastów pieszych wycieczek w góry.

Góry, lasy, wodospady, piękne krajobrazy – to wszystko można zobaczyć w sąsiedztwie miasta, które ma długą historię. Historia powstania miasta sięga połowy XIV wieku i związana jest przede wszystkim z produkcją szkła.

Szklarska Poręba to również jedno z tych miejsc, gdzie warto pojechać w góry na narty. Do dyspozycji narciarzy jest nowoczesna „Ski Arena” – pięć tras zjazdowych, każda wyposażona w wyciąg orczykowy. Choć polskie góry cechują raczej średniej długości trasy, to w Szklarskiej Porębie dostępne są szlaki o długości nawet ponad 4 kilometrów.

Jeśli chcielibyście po prostu odpocząć, spacerując po górskich szlakach i lasach, Szklarska i okolice oferują na prawdę ciekawe miejsca w górach. Największe atrakcje okolicznych gór, to wodospady – Szklarki (wysokość 13,3 m) i Kamieńczyka (27 m). W sumie pasmo górskie Karkonoszy pokryte jest licznymi rzekami, jeziorami. W górach występuje ponad 11 wodospadów o spadku powyżej 10 metrów.

Inne piękne miejsca w górach, to Krucze Skały. Tworzą je dwa duże bloki granitowych skał. Zachodni, schodzący do rzeki 35-metrowym progiem wieńczy cudowny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać okoliczne góry. Pozostałe atrakcje w górach w rejonie Szklarskiej Poręby, to położone na lewym brzegu rzeki Kamienna – Krzywe Wieże. Granitowe skały o wysokości 18 metrów, uważane są przez wielu turystów za najpiękniejsze miejsca w górach Karkonoskich.

Jeśli ponad wszystko interesują was zapierające dech widoki na piękne góry, to koniecznie powinniście odwiedzić Wysoki Kamień. Rozpościera się stąd piękna panorama Karkonoszy. Wysoki Kamień to góra o wysokości 1058 m. n.p.m. Na szczycie znajdują się malownicze klify tworzące grań o wysokości do 30 metrów.

Mnogość atrakcji w Szklarskiej powoduje, że jeśli zastanawiasz się, gdzie w góry na weekend, to z pewnością możesz tu spędzić nie jeden, a kilka weekendów lub wymarzony urlop w górach.

Szczyrk – stolica polskiego narciarstwa

Góry w Polsce - Szczyrk - Skrzyczne
Photo by Greg Or on Unsplash

Leżący w Beskidzie Śląskim Szczyrk, to największy ośrodek narciarski w Polsce. Podobnie jak inne miejscowości turystyczne w górach, Szczyrk jest położony w dolinie rzeki. Otaczające miasto pasmo górskie, wygląda malowniczo o każdej porze roku. To właśnie piękno i doskonale przygotowane trasy zjazdowe, przyciągają co roku ogromną liczbę turystów. Okoliczne góry rozciągają się od wschodniej granicy polsko-czeskiej do górnego biegu Sanu. W krajobrazie gór dominują łagodne, zalesione zbocza i urokliwe górskie łąki.

Mimo iż Beskid Śląski nie jest najwyższym masywem w Polsce, to jest to bardzo fajne miejsce w górach, jeśli przede wszystkim planujecie spędzić czas jeżdżąc na nartach czy snowboardzie. Znajdują się tu cztery skocznie narciarskie, trasy biegowe, a stoki narciarskie są w stanie zadowolić najbardziej doświadczonych i wymagających narciarzy. Wyjątkowy jak na polskie góry jest kompleks narciarski Biały Krzyż, z którego można już korzystać na początku października. Całkowita długość tras wynosi około pięćdziesięciu kilometrów.

Góry w Polsce przyciągają turystów także latem. W Szczyrku znajdują się dwa duże baseny, Aquapark i centra odnowy biologicznej oraz gabinety masażu z usługami spa.

Świeradów Zdrój – atrakcje

Świeradów-Zdrój
Photo by Mateusz Mazurek on Unsplash

Świeradów-Zdrój to niezwykle piękny kurort o ponad 200-letniej historii. Położony na granicy trzech państw Świeradów, otoczony jest przez malownicze polskie góry Izerskie i gęste lasy iglaste. Miejsce to chętnie wybierają ci turyści, dla których góry w Polsce, to okazja do uprawiania turystyki pieszej. Góry Izerskie cechują się łagodnymi podejściami. Najwyższy szczyt w Górach Izerskich to Wysoka Kopa – 1126 m.n.p.m. Wokół położone są mało znane miejscowości w górach, gdzie znajdziemy liczne zabytki związane z wielokulturową przeszłością tych ziem. Nieco dalej, w kierunku granicy znajdziemy malownicze jeziora w górach, które warto odwiedzić, zwłaszcza latem.

Oprócz idealnej atmosfery do wypoczynku, Świeradów oferuje leczenie wodami radonowymi. To ładne miejsce w górach jest znane ze swoich źródeł od XVI wieku. Rozwój uzdrowiska w tych górach rozpoczął się w 1781 roku, kiedy to właściciele dóbr, rodzina hrabiów Schaffgotschów, wybudowała tu pierwszy dom zdrojowy. Wypływające z gór, wody mineralne – wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowe, niskozmineralizowane, zawierające żelazo i fluor, przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych, normalizują rytm serca, zmniejszają napięcie mięśni i ciśnienie krwi, a także uspokajają układ nerwowy.

W Świeradowie na gości przybywających w góry, czeka mnóstwo rozrywek – od stoków narciarskich i tras rowerowych po międzynarodowe festiwale muzyczne i spacery malowniczą promenadą z kameralnymi restauracjami. Warto też zwiedzić niewielkie muzeum uzdrowiskowe. Większość ekspozycji obrazuje piękne polskie góry. Szczególną atrakcją jest bogata w eksponaty wystawa minerałów.

Jeśli zatem lubisz piesze wędrówki po niezbyt wymagających trasach i zastanawiasz się nad tym, gdzie w góry w Polsce, Świeradów Zdrój będzie dla Ciebie dobrą propozycją na weekend ale także dłuższy wyjazd z rodziną.

Ustroń – miejskie atrakcje w otoczeniu gór

Brenna
Photo by Tomasz Filipek on Unsplash

Na południu województwa śląskiego, w powiecie cieszyńskim leży Ustroń – małe beskidzkie miasteczko w dolinie Wisły. Choć ta część Beskidów to raczej niewysokie góry w Polsce – co roku tysiące turystów przyjeżdżają tu latem, aby korzystać z bogactwa naturalnych wód mineralnych i leczniczych borowin. Okoliczne, zalesione góry świetnie nadają się na długie spacery. Kilkanaście szlaków przez górskie miejscowości, imponujące krajobrazy, lasy i niesamowite widoki zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów.

W Ustroniu jest park zdrojowy z pijalnią, fontannami, ścieżką zdrowia i alejkami spacerowymi. Po wycieczce w góry można również wybrać się do groty solnej na seanse odnowy biologicznej. W mieście jest audytorium, amfiteatr, a także muzea Hutnictwa i Kowalstwa. Jeśli lubisz festiwale i wydarzenia artystyczne, Ustroń i okolice, to fajne miejsca na weekend na południu Polski. Odbywają się tu „Ustrońskie Lato Artystyczne”, Festiwal twórczości religijnej „Gaude Fest” oraz Dni Ustronia. Warto też zobaczyć drewniany kościół z 1769 r., barokowy kościół z 1787 r., oryginalne chałupy z XIX wieku.

Ustroń, to fantastyczne miejsce, kiedy chcesz pojechać w góry na weekend. Góry i okoliczną panoramę, zobaczysz z wieży widokowej, gdzie dostaniesz się 4-osobową kolejką krzesełkową. Góra Wielka Czantoria – wysokość 995 m. n.p.m., jest łatwa do zdobycia, nawet jeśli w góry wybrałeś się z dziećmi.

Wisła – co warto zobaczyć?

Wisła - Barania Góra
Photo by Wojciech Celiński on Unsplash

Wisła to drugi po Szczyrku ośrodek narciarski Beskidu Śląskiego. Szczyt sezonu trwa tutaj od początku grudnia do końca marca. Wisła znana jest jako miejscowość uzdrowiskowa od połowy XIX wieku. To tu w górach wypoczywali Władysław Reymont, Maria Konopnicka i Bolesław Prus. Przyciągała ich nie tylko przyjemna atmosfera kurortu, ale także wyjątkowo malownicze góry. Mimo że polskie pasma górskie Beskidów nie przekraczają wysokości 1200 m. n.p.m., to okoliczne trasy narciarskie mają długość prawie 25 kilometrów.

Turyści spędzający letni urlop w tych górach, docenią tu także liczne szlaki turystyczne. Popularnością cieszy się zwłaszcza Barania Góra. Szczyt o wysokości 1215m.n.p.m., łatwo jest podejść od polskiej strony Beskidów.

Samo miasto jest ładne, sprzyjające niespiesznym spacerom, odwiedzaniu lokalnych restauracji i kawiarni. To tutaj znajdują się źródła dwóch rzek, których ujście tworzy Wisłę.

Zakopane – stolica polskich Tatr

Góry w Polsce - Zakopane - Dolina Pięciu Stawów
Photo by Maksym Harbar on Unsplash

Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce i najpopularniejszy w naszym kraju ośrodek narciarski. Zlokalizowane jest w południowej części kraju. Warunki klimatyczne pozostają jednym z głównych walorów tej miejscowości. Otulające miasto Tatry, najbardziej znane góry w Polsce, tworzą specyficzny mikroklimat, który sprawia, że zimy są tutaj bardzo łagodne i śnieżne. To dlatego Zakopane od wielu lat jest najpopularniejszym miejscem do wypoczynku w polskich górach. Stoki narciarskie stają się dostępne dla miłośników sportów zimowych w grudniu i można po nich jeździć na nartach do połowy kwietnia.

Najwyższe szczyty górskie w Polsce, Dolina Pięciu Stawów i piękne krajobrazy, przyciągały turystów już w XIX w. W kurorcie dominują piękne drewniane domy, w których mieszczą się liczne hotele, restauracje i inne miejsca rozrywki. W szczycie sezonu turystycznego organizowane są jarmarki, w których biorą udział zespoły folklorystyczne.

Najbardziej ruchliwym i najciekawszym miejscem w mieście są Krupówki, centralna ulica miasta, z której wręcz słyną Tatry. Malownicza uliczka to nieprzerwany ciąg popularnych hoteli, restauracji, nocnych klubów i sklepów.

Tatry to prawdziwy raj dla narciarzy. Do ich dyspozycji jest 11 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 80 km. Równie mocno jak nartostrady, przyciąga turystów również niepowtarzalny urok, jaki mają tu góry oraz liczne atrakcje w formie zabytków i przyrody.

Jedną z największych atrakcji Tatr jest Morskie Oko Dolina Pięciu Stawów. Morskie Oko uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. Jego splendor docenili dziennikarze znanego i popularnego na całym świecie wydania The Wall Street Journal, zaliczając je do pięciu najpiękniejszych jezior na całej planecie. Położone jest w Dolinie Rybiego Potoku u podnóża Mięguszowieckich Szczytów na wysokości 1395 m. n.p.m. Powierzchnia zbiornika wynosi około 35 hektarów, a głębokość przekracza 50 metrów. Do Morskiego Okamożna dotrzeć pieszo, lub konną bryczką.

Turyści chętnie też udają się do Doliny Pięciu Stawów. Podobnie jak Dolina Kościeliska, jest najchętniej odwiedzanym miejscem, jeśli chodzi o polskie Tatry. Obowiązkowym punktem pobytu w Zakopanem jest Bukowina Tatrzańska, gdzie możemy podziwiać zabytkową, tradycyjną zabudowę góralską oraz wejście na Gubałówkę. Na szczyt możemy dostać się kolejką linową lub skorzystać z jednego z licznych szlaków turystycznych.

Na szczycie Gubałówki znajduje się swego rodzaju turystyczne „miasteczko” z różnego rodzaju sklepikami z pamiątkami i oczywiście z platformą widokową, z której roztacza się przepiękny widok na Tatry, a także panoramę Zakopanego i Podhala i pasma Pienin. Innym świetnym sposobem na podziwianie panoramy okolicy jest przejażdżka Tramwajem na Kasprowy Wierch.

Warto również wspomnieć, iż to właśnie w Tatrach Wysokich zlokalizowana jest „największa góra w Polsce” czyli nasz najwyższy szczyt Rysy o wysokości 2501 m. n.p.m., położony na granicy polsko-słowackiej.

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, sprawdź nasz subiektywny wybór najpiękniejszych plaż nad polskim morzem.

Zdjęcie główne: Photo by Marek Piwnicki on Unsplash

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj