Menu
Odpręż umysł

Introwertyk – kto to jest? Test, cechy, przyczyny

Introwertyk

Utarty stereotyp mówi, że introwertyk to osoba nieśmiała, zamknięta w sobie i samotna, która stale pozostaje na marginesie towarzyskim. Ale czy rzeczywiście tak jest? Na pierwszy rzut oka może się tak, wydawać, jednak prawda o osobach introwertycznych jest zupełnie inna. Kim jest introwertyk, po czym go poznać oraz dlaczego stereotypy na jego temat jest tak bardzo krzywdzący?

Introwertycy bardzo często postrzegani są jako mrukliwi dziwacy bądź osoby nieprzystępne, z którymi nie warto nawiązywać głębszych relacji towarzyskich. W rzeczywistości jednak, introwertyk potrafi być niezwykle oddanym partnerem, wnikliwym słuchaczem, solidnym pracownikiem oraz co najważniejsze – wiernym przyjacielem.

Kto to jest introwertyk?

Samo pojęcie introwersja znajduje wytłumaczenie w języku łacińskim. Nazwa pochodzi od łacińskich słów intra – „wewnątrz” i vertere – „zwracać się”.

Klasyfikacja Carla Gustava Junga wyróżnia dwa skrajne typy osobowości: introwersję oraz ekstrawersję. Ekstrawertyk, w odróżnieniu od introwertyka swoją energię czerpie z otaczającego go świata, ludzi oraz procesów zewnętrznych. Introwertycy, o których mówimy w tym tekście, swoją siłę czerpią z własnego życia wewnętrznego, skupiając się na własnych odczuciach i przemyśleniach. To osoby postrzegane jako zdystansowane jednostki, które nie potrzebują zbyt wielu bodźców pochodzących z zewnątrz. Najlepiej czują się sami ze sobą, skupiając całą uwagę na własnych przeżyciach i odczuciach.

Cechy charakteru

Osoba introwertyczna jest samotnikiem, który najlepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie. Nie można tego jednak utożsamiać z nieśmiałością. Osoby nieśmiałe boją się oceny ze strony innych ludzi, introwertycy zaś po prostu nie mają ochoty na społeczne interakcje, kiedy nie są nimi zainteresowane. Osoby introwertyczne rozmawiają jedynie na tematy, które ich dotyczą bądź interesują. Dodatkowo, źle czują się w większej grupie rozmówców, a hałas skutecznie uniemożliwia im zebranie oraz poukładanie myśli. Introwertycy to również świetni słuchacze, którzy mają dużą zdolność dokładnej analizy oraz gruntownej oceny każdej sytuacji.

Introwertycy uznawani są również za solidnych oraz efektywnych pracowników. Najlepiej pracuje im się w ciszy, samodzielnie realizując wyznaczone zadania. Dodatkowo, introwertycy dokładnie planują wszelkie działania, nigdy nie postępują spontanicznie oraz posiadają zazwyczaj wąskie spektrum zainteresowań.

Introwertyk – test osobowości

Introwertyczną naturę można sprawdzić podczas prostego, krótkiego testu. Składa się on z kilkudziesięciu pytań, które dotyczą preferencji, zachowań oraz sposobów rozwiązywania pewnych spraw. Oto kilka przykładowych pytań, które pochodzą z testu na introwertyka.

 • Najlepiej wypoczywasz w samotności?
 • Czy zanim podejmiesz decyzję, dużo myślisz i analizujesz?
 • Czujesz się niekomfortowo, gdy jesteś w centrum zainteresowania?
 • Preferujesz pracę indywidualną?
 • Czy unikasz zatłoczonych miejsc, hucznych imprez i źle się tam czujesz?
 • Wolisz słuchać niż mówić?
 • Czy spontaniczne sytuacje cię stresują?
 • Denerwują cię osoby głośne, gadatliwe, lubiące być w centrum uwagi?
 • Dogłębnie analizujesz wszelkie za i przeciw, zanim podejmiesz ostateczną decyzję?

Jeśli większość z odpowiedzi jest pozytywna, może to oznaczać introwertyczną naturę.

Introwertyk w związku

Nawiązanie głębszych relacji przez introwertyka wymaga czasu. Dodatkowo, osoby o introwertycznym usposobieniu nie cierpią, kiedy ogranicza się ich wolność, swobodę bądź zmusza do jakichkolwiek deklaracji, kiedy nie są na nie gotowi. Introwertycy nie czują się zbyt dobrze podczas niezobowiązującego flirtu, a nawiązywanie głębokich relacji jest dla nich nie lada sztuką. Młodzieńcze zauroczenia zazwyczaj przeżywali w tajemnicy, nie mówiąc nikomu o swoich uczuciach. Dojrzali introwertycy zainteresowani są budowaniem trwałych, solidnych związków na lata, gdzie partnerzy pozostawią im miejsce na chwilę ciszy, samotności oraz realizację własnych celów.

Jak introwertyk okazuje uczucia? Tak jak każdy inny, o ile jest ich pewien i zostanie dopuszczony do głosu w odpowiednim momencie. Deklaracje nie przychodzą im z łatwością, jednak zakochany introwertyk może okazać się niezwykle oddanym, zaangażowanym w związek partnerem.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst przeczytaj nasz kolejny post na temat jak uwierzyć w siebie.

Photo by Simon Migaj on Unsplash

Licencjonowany dietetyk, praktykujący poprzez to, co kocha najbardziej – pisanie o zdrowiu. Natchnięta powiedzeniem „inteligentni się nie nudzą” zawsze stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Po latach miejskiego życia wyprowadziła się na wieś, gdzie pisze i dzieli czas pomiędzy inne swoje pasje – renowację mebli i naukę włoskiego.

Jeszcze nie ma komentarzy

  Skomentuj