Menu
Odpręż umysł

Wampir energetyczny – jak go rozpoznać? Bądź ostrożny

Wampir energetyczny - jak rozpoznać?

Wśród osób, które spotykamy każdego dnia, z niewielką częścią zdarza nam się nawiązać bliższe relacje. Nie chodzi, oczywiście, o relacje z kasjerką w markecie, czy panem, który zapytał o godzinę na przystanku, lecz o przyjaźnie, związki i dłuższe znajomości wynikające ze spędzania ze sobą czasu. Są to nie tylko relacje dobre, ale również te, które wymagają drastycznego odcięcia, lub przynajmniej zdystansowania się. Wampir energetyczny to nikt inny, jak tylko osoby, które “wysysają” z Ciebie pozytywną energię.

Dlaczego warto bronić dostępu do własnej dobrej energii?

Nie trzeba interesować się ezoteryką, aby wiedzieć, że są rzeczy, które dają nam pozytywnego “kopa” i takie, które powodują, że widzimy świat w czarnych barwach. Tym, co daje nam pozytywną energię, są rzeczy, które lubimy i towarzystwo, w którym czujemy się dobrze, bezpiecznie, radośnie.

Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia, gdy w otoczeniu pojawia się wampir energetyczny. Wampir emocjonalny to określenie czysto psychologiczne, ale bardzo trafne. To osoba, która “wysysa” z innych ludzi znajdujących się w jej otoczeniu pozytywną energię i pozostawia po sobie dyskomfort, zwątpienie, smutek, niskie poczucie własnej wartości. W efekcie po kontakcie z taką osobą można utracić energię i motywację do wykonywania najprostszych nawet czynności.

Skąd się biorą wysysacze emocji i dlaczego są groźni?

Taki wampir ma pewne braki emocjonalne, dlatego własną energię, czyli zadowolenie i poczucie własnej wartości czerpie zabierając je innym osobom. Wampiry energetyczne mogą wykazywać postawę tzw. zatrucia zwrotnego. Jest to sytuacja, w której stawiają się one w roli ofiary – użalają się nad sobą i obwiniają wszystkich o własne niepowodzenia. Doprowadzają rozmówcę do szantażu emocjonalnego w wyniku którego nie ma on możliwości realnej oceny rzeczywistości. Przebywanie w towarzystwie takiego zatruwającego życie wampira jest bardzo przykre i niekomfortowe.

Wampir energetyczny – jak rozpoznać?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kim jest wampir emocjonalny, cechy takiej osoby uwidaczniają się w kontakcie z innym człowiekiem. Jak rozpoznać wampira w otoczeniu?

 • Czujesz się wypompowany z emocji w kontakcie z taką osobą. W rozmowie z wampirem energetycznym bez względu na temat, zaczynasz czuć się znużony.
 • Strzela fochy. Wampir energetyczny lubi się obrażać i wzbudzać w Tobie poczucie winy.
 • Podjudza. Wbija szpile, starając się doprowadzić do kłótni i dobrze wie, w które czułe miejsce uderzyć.
 • Uwielbia plotkować i krytykować znane wam osoby.
 • Stosuje szantaż emocjonalny.
 • Nie cieszą go Twoje sukcesy, nie życzy Ci dobrze.
 • Uwielbia przechwalać się swoimi osiągnięciami, nawet gdy ich nie ma lub są niewielkie.
 • Tryska entuzjazmem, bardzo łatwo się zaprzyjaźnia.
 • Nie potrafi przegrywać, nie godzi się z porażką.
 • Doszukuje się wszędzie usterek, błędów. Uważa się przy tym za najbardziej kompetentną osobę i gardzi tymi, którzy w jego mniemaniu nie znają się na wszystkim tak jak on.
 • Potrafi zerwać wszelkie kontakty z błahego powodu.
 • Dużo mówi, ale nie słucha. Wampira energetycznego obchodzi tylko on i jego własne problemy.
 • Podcina skrzydła. Wampir nie lubi słuchać o cudzych sukcesach, więc zawczasu im zapobiega, zadając z pozoru niewinne pytania “myślisz, że to ci się uda?” lub wręcz stwierdzając “za stare jesteśmy na to”.

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim otoczeniu jest wampir energetyczny, cechy przedstawione powyżej, ewentualnie uzupełnione o Twoje osobiste doznania, są dobrym wyznacznikiem tego, czy ta relacja jest toksyczna. W razie wątpliwości zrób jeszcze pobieżny test.

Wampir energetyczny – test

Masz w swoim otoczeniu wampira? A może wydaje Ci się, że sam nim jesteś? To bardzo możliwe, ponieważ wielu z nas ma cechy wampira, choć nawet nie do końca sobie to uświadamia. Gdy drzemie w Tobie wampir emocjonalny, test może Ci pomóc stanąć obok, zastanowić się nad własnym zachowaniem i oczywiście doprowadzić do jego zmiany. Nie chcesz przecież, żeby wszyscy unikali kontaktu z Tobą. Sprawdź, czy to do Ciebie pasuje:

 • W Twoim życiu wciąż dużo się dzieje, jak w telenoweli. I wiąże się to z wieloma negatywnymi emocjami i dramatami.
 • Szukasz winnych swojej złej sytuacji, nie bierzesz pod uwagę swojej własnej winy w tym, co Cię spotyka.
 • Foch to Twoje drugie imię, szczególnie w kontakcie z partnerem.
 • Potrafisz ubarwiać opowieści lub wręcz kłamać, aby wywołać żywsze emocje w słuchaczach.
 • Uwielbiasz plotki, obgadywanie i krytykowanie wszystkich dookoła. Masz własną opinię na temat każdej osoby, którą znasz, z reguły negatywną.
 • Często bierzesz, rzadko dajesz cokolwiek od siebie.
 • Postrzegasz świat czarno-biało i nie dopuszczasz racji innych osób.
 • Świadomie manipulujesz emocjami innych – na przykład podważasz ich kompetencje, aby wyjść przy nich na bardziej wykształconego, skarżysz się na swoją idealnie szczupłą sylwetkę, aby wprowadzić w zakłopotanie koleżankę z nadwagą.
 • Na pytanie “co słychać” masz zwykle lawinę narzekań.

Wampir energetyczny – jak się bronić?

Wampir energetyczny na odległość również jest w stanie wyrządzić sporo krzywdy, szczególnie w dobie powszechnych wirtualnych rozmów. Wampir energetyczny w pracy może być problematyczny, bo w końcu nie mamy wpływu na to, że jest z nami co dzień przez 8 godzin. Można jednak odcinać się od niego, skupiając się wyłącznie na obowiązkach i unikać dyskusji oraz emocjonalnego angażowania się w jego rozmowy.

Z kolei wampir energetyczny w związku jest dużo większym obciążeniem. Warto się zastanowić, czy ewentualne korzyści z tego związku i uczucie, jakim darzysz wampira, jest warte tego, aby kontynuować z nim tę relację – kosztem własnych emocji.

I pamiętaj – jeśli nie zrobisz czegoś z tą relacją, wampir wyssie z Ciebie wszystko, co najlepsze i sprawi, że będziesz czuć się źle sam ze sobą!

Jeśli zainteresował Cie ten tekst przeczytaj także czym jest osobowość borderline, jakie są przyczyny i objawy tej choroby.

Photo by Victor Garcia on Unsplash

Licencjonowany dietetyk, praktykujący poprzez to, co kocha najbardziej – pisanie o zdrowiu. Natchnięta powiedzeniem „inteligentni się nie nudzą” zawsze stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Po latach miejskiego życia wyprowadziła się na wieś, gdzie pisze i dzieli czas pomiędzy inne swoje pasje – renowację mebli i naukę włoskiego.

Jeszcze nie ma komentarzy

  Skomentuj