Menu
Odpręż umysł / Troszcz się o ciało

Jak znaleźć pasję? 6 sprawdzonych sposobów

Pasja

Człowiek pozbawiony pasji nie ma w życiu lekko. Nie dość, że bezproduktywnie marnuje swój wolny czas, to w dodatku jest postrzegany przez innych jako nijaka, szara jednostka niczym nieodróżniająca się od wielkiej masy społecznej. Wiele osób twierdzi, że nie ma czasu lub pieniędzy na rozwijanie swoich pasji, a na takie luksusy mogą sobie pozwolić tylko bogaci. Nic z tych rzeczy! Rozwijanie hobby wcale nie musi wymagać dużych nakładów finansowych ani czasowych. To ty określasz granice swoich poszukiwań. Twoja pasja czeka na Ciebie. Znajdź ją!

Niezależnie od tego, ile masz lat, gdzie mieszkasz, czy się uczysz, pracujesz, a może jesteś już emerytem, dla własnego dobra odkryj swoją pasję. Nie po to, by zaimponować innym. Nie po to też, żeby nie mieć poczucia zmarnowanego czasu. Pasja ma służyć tylko i wyłącznie tobie i (wierz mi lub nie), ale sprawi, że twoje życie nabierze kolorów i intensywności. Może się też zdarzyć, że hobby stanie się twoim źródłem zarobku i życiową drogą. Jak znaleźć pasję? – Podrzucamy ci dziś 6 sprawdzonych sposobów.

Sposób 1: codziennie 15 minut tylko dla ciebie. Medytowanie. to może być Twoja pasja

Brzmi banalnie? Być może, ale zastanów się, czy każdego dnia udaje ci się wygospodarować kwadrans tylko dla ciebie? Pierwszą i podstawową pasją każdego świadomego siebie człowieka powinna być krótka medytacja lub odizolowanie się od wszystkich zewnętrznych bodźców. Możesz zamknąć się w pokoju, włączyć ulubioną muzykę, po czym po prostu wsłuchać się w swój oddech, siedząc wygodnie w fotelu lub na podłodze.

Ta trywialna czynność to sekret wielu ludzi sukcesu, którzy każdego dnia oddają się tym krótkim (ale jakże potrzebnym!) chwilom zapomnienia lub wewnętrznej analizy. Gdy pasja medytowania wjedzie z impetem w twój harmonogram dnia, odkryjesz, że jest coś więcej niż praca, dom i obowiązki. Liczysz się ty i twoje potrzeby, a żeby być lepszym dla siebie i innych, musisz dbać o własne ciało oraz umysł. Ta prosta technika wyciszenia i odosobnienia to nie tylko pasja, ale też droga do tego, by odpowiedzieć sobie na inne ważne pytania, takie jak: jak znaleźć pasję i cel w życiu?

Sposób 2: spotykaj się z ciekawymi ludźmi

To też brzmi zbyt prosto, jednak nie chodzi tu o grilla i całonocne, zakrapiane imprezy w klubach. Już Albert Einstein stwierdził, że szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać innych rezultatów. No właśnie! Jeśli non stop spotykasz się z tymi samymi ludźmi, których historie, pasje i traumy znasz od podszewki, to niczym biblijny prorok doskonale wiesz, o czym będziecie rozmawiać podczas kolejnej posiadówki w tym samym, sprawdzonym od lat barze. Na świecie jest ponad 7 i pół miliarda ludzi, a ty znasz zaledwie kilka, kilkanaście, a w najlepszym razie kilkadziesiąt lub kilkaset. Jaki z tego wniosek? Nie ustawaj w poszukiwaniach nowych, ciekawych osobowości, liderów i pasjonatów. To oni mogą nadać świeży kierunek twojemu myśleniu.

Nigdy nie odpowiesz sobie na pytanie, jak znaleźć hobby w życiu, gdy wciąż otaczasz się stałym gronem znajomych. Jeśli w ciągu ostatnich lat nie udało im się zarazić cię jakąś wartościową pasją, znaczy to tylko tyle, że czas poszukać nowego, inspirującego towarzystwa. Nie chodzi rzecz jasna o to, by porzucać starych, dobrych przyjaciół, ale by odnaleźć swoją niszę dzięki spotkaniom z nietuzinkowymi ludźmi. Może to być spotkanie autorskie, rajd rowerowy, dni otwarte w siłowni lub sali fitness, którą od zawsze omijasz szerokim łukiem. Słuchaj wywiadów z ludźmi sukcesu i staraj się zawierać nowe znajomości, zarówno te w realu, jak i online!

Sposób 3: czytanie to tez pasja

Czytanie to pasja sama w sobie, ale wiele osób zapomina o zbawiennych właściwościach, jakie niesie dla naszego mózgu sam proces odczytywania znaków z kolejnych stron. To doskonały sposób na poprawę koncentracji i pobudzenia wyobraźni. Nie musisz budować biblioteki na pokaz ani prenumerować drogich pism, żeby móc się rozwijać poprzez czytanie. Pamiętaj, że szalenie ważna jest forma nośnika, dlatego scrollowanie ebooka na monitorze komputera nie będzie tu dobrym pomysłem. Postaw na tradycyjne książki papierowe albo nowoczesne czytniki typu kindle, by móc w pełni skoncentrować się nad tym, co czytasz.

Z reguły jest tak, że ludzie, którzy nie mają żadnych pasji, nie lubią też czytać książek. Zauważasz to? Na rynku jest tak ogromny wybór literatury, że tylko osoby bez żadnych zainteresowań nie mogą znaleźć czegoś dla siebie. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak znaleźć nową pasję, po prostu czytaj wszystko, co wpadnie ci do ręki. Jeśli się nie spodoba, to przynajmniej dowiesz się, co cię w ogóle nie kręci. Świetną metodą poszukiwań jest też wyjście do biblioteki. Jeśli masz taką opcję, po prostu przespaceruj się wśród regałów pełnych książek, sprawdź, dokąd zaprowadzi cię twój wzrok. To odkrycie może cię naprawdę zaskoczyć!

Sposób 4: wróć do czasów młodości

Tak à propos literatury, pamiętasz scenę z Małego Księcia, gdy malarskie zapędy chłopca zostają zmiażdżone krytyką dorosłych? A może ciebie spotkało to samo i w głębi duszy nadal chcesz rysować, pisać wiersze, robić na drutach albo szyć ubrania, ale przed takim hobby powstrzymuje cię wkodowany od lat komunikat innych ludzi, że takie zajęcie nie ma sensu, nie przyniesie ci żadnych korzyści ani dochodu i w ogóle, że szkoda czasu na podobne głupoty. Jak znaleźć swoją pasję, jeśli tkwisz w stereotypowych przekonaniach i nie masz zamiaru zawalczyć o własny rozwój? Tak, to faktycznie może być niewykonalne.

Zabrzmi to banalnie, ale życie jest zbyt krótkie, by zastanawiać się, czy to, co robisz w swoim czasie wolnym (do którego masz przecież pełne prawo!) przyniesie ci pieniądze, aprobatę otoczenia i prestiż. Nie myśl o tym i po prostu oddaj się temu, co wiele lat wstecz dodawało ci energii i motywacji. Przez takie odważne decyzje może się okazać, że nadal masz w sobie wielki talent, a świat stoi przed tobą otworem.

Sposób 5: a może by tak zrobić coś szalonego?

Na co dzień tkwimy w schematach, które nas mocno ograniczają. Wielu z nas ma utarty plan dnia, w którym nie ma miejsca na jakiekolwiek spontaniczne działanie. Nic tak nie sprzyja stagnacji i marazmowi jak rutyna codziennych obowiązków. Czekamy na urlop, na piątek, na wyjście z pracy, na jedzenie albo sen, a gdzie tu jest miejsce na osobiste pasje, ba! – na życie?

Jeśli wciąż nie wiesz jak znaleźć hobby, to może po prostu przełam codzienną rutynę, wykonaj pewne czynności inaczej niż dotychczas. Zostaw samochód i zacznij jeździć do pracy rowerem albo… zaplanuj coś, do czego kompletnie nie jesteś przyzwyczajony i co zdecydowanie zburzy twoją strefę komfortu. To może być lot balonem lub paralotnią, skok na bungee, wyprawa w góry albo wyjście ze znajomymi do escape roomu. Nie musisz mieć fortuny, by korzystać z uroków życia i czerpać z niego maksimum możliwości. Wywołaj w sobie nowe, nieznane dotąd emocje, a być może odkryjesz fascynujące hobby.

Sposób 6: odkryj stare pasje na nowo

To też brzmi banalnie, jednak zadaj sobie ten trud i sprawdź, jak bardzo angażuje cię twoja dotychczasowa pasja. Zamiast zastanawiać się, jak znaleźć w sobie pasję, sięgnij do tego, co już nasz. Może po prostu przestajesz poszukiwać nowych trendów, podpowiedzi, inspiracji i dlatego zaczynasz szukać innych hobby. Poznaj nowych hobbystów, których w prosty sposób znajdziesz na różnych tematycznych forach internetowych. Odkryj ich historie, wymień się swoją wiedzą i doświadczeniem. Czasem naprawdę niewiele trzeba, by pasja odżyła ze zdwojoną siłą.

Inwestuj w pasję, jeśli czujesz niedosyt. Sprawdź, czy są jakieś nowe webinary, spotkania albo szkolenia, które pozwoliłyby ci pogłębić wiedzę. Szybko okaże się, że w sieci jest mnóstwo możliwości i wcale nie musisz wydawać kroci, by móc się w pełni realizować. Jeśli pasja jest dla ciebie najważniejsza – a być może to twoje jedyne źródło utrzymania, nie szczędź czasu ani środków, by stać się profesjonalistą w swojej dziedzinie. Pogłębianie wiedzy jest inwestycją, która procentuje nie tylko w sensie finansowym, ale przede wszystkim gwarantuje najwyższy poziom poznania i samorozwoju.

Zajrzyj do naszego tekstu o tym czym jest medytacja i jak medytować

Photo by Q.U.I on Unsplash

Kulturoznawca, ukończyła studia magisterskie w 2011 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Copywriter, marketingowiec i animator kultury.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj