Menu
Odpręż umysł / Troszcz się o ciało

Masaż stemplami ziołowymi – jak wygląda i jak działa

30 sierpnia 2020
Masaż stemplami ziołowymi

Rozmaite formy masażu są bardzo polecane jako sposób na rozluźnienie mięśni, uspokojenie i poprawę nastroju, a także wzmocnienie zdrowia. Masaż stemplami ziołowymi jest stosunkowo mało znaną formą relaksacji w Polsce, wywodzącą się z Tajlandii. Niekiedy można jednak spotkać się z ich ofertą w dobrych salonach SPA. Na czym polega?

Masaż stemplami ziołowymi – na czym polega?

Polega on na przykładaniu miejscowo, punkt po punkcie do całego ciała “stempli” będących rozgrzaną mieszanką ziół owiniętą w bawełnianą tkaninę. Całości towarzyszy oczywiście intensywny, ziołowy aromat, dlatego ten rodzaj masażu jest równocześnie formą aromaterapii. Masaż stemplami ma szereg dobroczynnych właściwości zdrowotnych, działających na poziomie mięśni, układu nerwowego, a także skóry. To także przyjemność dla zmysłów – szczególnie, gdy masaż połączy się z relaksacyjną muzyką.

Masaż stemplami ziołowymi krok po kroku

Wewnątrz bawełnianej gazy przewiązanej sznurkiem znajduje się mieszanka przypraw. Jej skład może być zmienny, ale bazę stanowią zawsze: kurkuma, trawa cytrynowa, kafir i kamfora. Jeśli chodzi o sam masaż stemplami ziołowymi efekty będą niejako sumą dobroczynnych właściwości każdego z tych składników, wysokiej temperatury i ucisku na ciało. Stemple podgrzewa się na oleju winogronowym. W trakcie podgrzewania wokół roztacza się aromat oleju, a także uwalniających się stopniowo aromatów ziołowych. Osoba masowana leży wygodnie, a masujący uciska poszczególne punkty ciała najpierw delikatnie, a z upływem czasu coraz mocniej. Stempel traci wtedy swoją temperaturę i uwalnia się z niego coraz więcej substancji aktywnych. Po wykonaniu masażu najlepiej nie kąpać się przez kilka godzin, aby zdążyły się porządnie wchłonąć przez skórę.

Masaż stemplami ziołowymi – opis składników stempli

W bazie stempli znajdują się zawsze:

  • Trawa cytrynowa – o słodkim, cytrusowym zapachu, który pobudza i dodaje energii. Ma działanie rozgrzewające organizm. To powoduje, że krew szybciej krąży w żyłach, a co za tym idzie – prędzej uwalniane są toksyny. Narządy pracują sprawniej, mięśnie wchodzą w stan głębokiego relaksu. Substancje uwalniane przez trawę cytrynową oprócz tego działają na wspomaganie pamięci i koncentracji. Również poprzez lepsze ukrwienie całego ciała, włącznie z mózgiem. 
  • Kurkuma – ten żółty składnik ceniony jest w Azji nie tylko w kuchni. Oprócz właściwości poprawiających krążenie krwi, kurkuma działa także przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Skutecznie zwalcza też wolne rodniki, co wpływa na spowolnienie starzenia się organizmu i zapobieganie wielu chorobom cywilizacyjnym. Masaż ziołowymi stemplami może więc być świetnym sposobem na utrzymanie urody i młodego wyglądu na długo. 
  • Kafir – to roślina cytrusowa, w Azji bardzo powszechna, a w Polsce niemal nieznana. Ma doskonałe działanie oczyszczające – wspomaga nie tylko oczyszczanie skóry, ale również pozbywanie się różnych zanieczyszczeń z wnętrza organizmu.
  • Kamfora – surowiec z cynamonowca kamforowego. Ma silne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, antygrzybicze. Oprócz fantastycznego, intensywnego zapachu działającego na zmysły, ma także działanie pielęgnujące na skórę, a nawet zapobiega złuszczaniu się naskórka. 

Masaż stemplami odchudzanie

Odchudzanie się jest bardzo dobrym sposobem na dbanie o własne zdrowie poprzez dietę, aktywność fizyczną i systematyczne zabiegi poprawiające rezultaty. Masaż stemplami ziołowymi poleca się raczej jako sposób na poprawę stanu skóry. Ale również rozluźnienie całego ciała, zlikwidowanie bólu mięśni, ukojenie po ciężkim dniu. Wysoka zawartość różnych dodatkowych składników, takich jak cynamon, kawa, goździki, guarana i inne, może jednak wpływać pozytywnie na proces odchudzania. Mogą one stymulować proces lipolizy, dlatego poleca się ich stosowanie zarówno w kuchni, jak i podczas masażu stemplami w procesie odchudzania. Te dodatki zawierają w sobie składniki przyspieszające przemianę materii i pobudzające miejscowo krążenie. Ich zastosowanie bezpośrednio na skórę zadziałać może rozgrzewająco. Wpływa to korzystnie na likwidację cellulitu i tłuszczu podskórnego w miejscach, które trudno jest wyrzeźbić ćwiczeniami i dietą.

Jak wykonać masaż stemplami ziołowymi?

Jeśli chcesz, możesz samodzielnie wypróbować masaż twarzy stemplami ziołowymi, lub pokusić się o masaż całego ciała. W tym celu potrzebujesz czystej bawełnianej ściereczki, do której nasypiesz konkretną garść dobroczynnych suszonych ziół. Następnie zawiążesz mocno u góry, tworząc coś na kształt mocno spłaszczonej cebuli. Warto wypróbować najpierw ten rodzaj masażu na twarzy własnej lub kogoś bliskiego, aby zobaczyć jak ciekawe ma on działanie i jak bardzo jest przyjemny. Przeciwwskazaniem do takiej formy masażu jest miesiączka, żylaki i ewentualne choroby układu krążenia, a także otwarte, trudno gojące się rany. Taki masaż zrobiony samodzielnie komuś bliskiemu może świetnie poprawić samopoczucie. Na przykład u osób pracujących w pozycji siedzącej, chronicznie zmęczonych lub borykających się z różnymi chorobami skóry. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aromaterapii, korzyści jakie przynosi ia jak ją stosować – przeczytaj nasz post na ten temat.

Photo by Hans Vivek on Unsplash

O autorze

Licencjonowany dietetyk, praktykujący poprzez to, co kocha najbardziej – pisanie o zdrowiu. Natchnięta powiedzeniem „inteligentni się nie nudzą” zawsze stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Po latach miejskiego życia wyprowadziła się na wieś, gdzie pisze i dzieli czas pomiędzy inne swoje pasje – renowację mebli i naukę włoskiego.

Jeszcze nikt tego nie skomentował

    Napisz komentarz