Menu
Odpręż umysł

Mindfulness w 10 minut

Mindfulness

Ilość informacji, jakie musisz przetworzyć i zapamiętać w ciągu dnia może przyprawić o zawrót głowy! Twoja koncentracja spada, czujesz narastające zmęczenie i osłabienie organizmu? Mindfulness pozwoli Ci na nowo odkryć swój potencjał oraz wzmocnić organizm. To autorski trening uważności, który ułatwia wyciszenie oraz przyspiesza regenerację ciała i umysłu.

Mindfulness – co to jest? Koncepcja amerykańskiego profesora Jona Kabat-Zinna powstała już we wczesnych latach 70-tych dwudziestego wieku i związana jest z analizą zagadnień takich jak przyczyny i skutki stresu oraz stanów lękowych. Od samego początku Kabat – Zinn w swoich poszukiwaniach szuka inspiracji w buddyzmie. Obecnie medytacja jego autorstwa jest uznawana za sprawdzone narzędzie w walce z takimi chorobami jak depresja, zespół stresu pourazowego, a nawet ostrą niewydolnością układu oddechowego.

Mindfulness – jak zacząć?

Chcesz poznać tajniki i ćwiczenia mindfulness, ale nie wiesz od czego zacząć? Są dwa sposoby, by nauczyć się tych przydatnych technik medytacji – pierwszy dla miłośników nauki w domu, drugi dla tych, którzy mają czas i możliwość uczestnictwa w sesji grupowej. Możesz sięgnąć po literaturę specjalistyczną oraz dostępne za darmo podcasty, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest spotkanie z profesjonalnym trenerem, który krok po kroku wdroży Cię w meandry treningu mindfulness.

Chodzi o to, by na nowo ukształtować w Tobie poczucie pełni i świadomości własnego jestestwa. Koncepcja mindfulness dla zdrowia oznacza umiejętność bycia tu i teraz, trwania w stanie pełnej koncentracji bez poddawania analizie czy wartościowaniu siebie, innych, wydarzeń lub emocji. Kursy MSR (skrót od: Mindfulness Stress Reduction) i MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) trwają średnio 8 tygodni i obejmują różnego rodzaju działania, od treningu grupowego po indywidualne ćwiczenia domowe na podstawie materiałów opracowanych przez trenera.

Codzienny, szybki trening umysłu

Mindfulness w 10 minut? To możliwe! Kiedy chcesz poprawić uważność w domowym zaciszu, znajdź w ciągu dnia czas tylko dla siebie. Wystarczy zaledwie kilka minut! Usiądź wygodnie, weź głęboki oddech i odsuń od siebie wszystkie myśli. To proste z pozoru ćwiczenie pozwoli Ci wyciszyć emocje oraz zdystansować się od problemów. Sztuka zatrzymania się w zgiełku codziennych spraw jest właśnie tym, co w mindfulness liczy się najbardziej. I może się okazać, że to właśnie najtrudniejszy etap ćwiczeń!

Medytacja mindfulness to proste ćwiczenia, które możesz też wykonywać w pracy, podczas spaceru albo wykonywania codziennych obowiązków. Zacznij kontrolować swój oddech – myśl o nim, jaki jest, czy głęboki, a może zbyt płytki? W codziennym życiu zapominasz nawet, że Twoje płuca pracują nieprzerwanie, podobnie jak serce czy zmysły. Wsłuchaj się w siebie i pozwól ciału pracować, bez analizowania oraz emocji. Auto obserwacja to przecież klucz do wyciszenia i poprawy przytomności!

Mindfulness dla zdrowia

Wiesz już, że praca nad poprawą uważności – mindfulness – bierze swój początek w autorefleksji i pracy z oddechem. Taki trening ma dobroczynne właściwości i wspiera walkę z lekkimi przypadłościami, takimi jak brak koncentracji, nerwowość i spadek efektywności. To  też wsparcie pacjentów borykających się z poważnymi chorobami umysłu oraz ciała, którym standardowe leczenie farmakologiczne nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów.

W mindfulness chodzi o poprawę procesów myślowych i funkcjonowania całego organizmu, a to ułatwia chorym poznanie esencji ich problemów. Leki uśmierzają ból i pozwalają o nim zapomnieć, natomiast trening uważności to spotkanie ze sobą sam na sam, poznanie swoich reakcji oraz kontrolowanie ich. Praca nad zachowaniem własnej przytomności nie należy do łatwych, a dla niektórych trening mindfulness jest jedynym sposobem, by nauczyć się żyć świadomie. Takie życie, wolne od tłoczących się negatywnych myśli i emocji, daje nieporównywalnie większą satysfakcję niż bezrefleksyjna codzienna pogoń pełna chaotycznych myśli oraz natłoku informacji.

Jeśli temat tego artykułu jest dla Ciebie ciekawy, przeczytaj także nasz tekst pod tytułem “Jak medytować, czyli medytacja dla początkujących”

Photo by Keegan Houser on Unsplash

Kulturoznawca, ukończyła studia magisterskie w 2011 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Copywriter, marketingowiec i animator kultury.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj