Menu
Odpręż umysł / Troszcz się o ciało

Nerwica – przyczyny, objawy, leczenie. Jak radzić sobie z nerwicą?

Nerwica

Targające nami konflikty wewnętrzne, jeśli nie zostają rozwiązane w należyty sposób, mogą nawarstwiać się i doprowadzić do nerwicy. Jest to zaburzenie psychiczne, którego nie powinno się lekceważyć – natomiast można je skutecznie leczyć. Czym jest nerwica? Jakie są jej rodzaje i na czym polega to zaburzenie?

Nerwica – objawy i przyczyny

Nerwica to zaburzenie polegające na tym, że stale odczuwa się lęk, a ten lęk przeradza się w szereg fizycznych dolegliwości. Przyczyn tej choroby jest wiele, i dlatego aby skutecznie leczyć nerwicę należy przejść psychoterapię, której celem jest odnalezienie faktycznego konfliktu wewnętrznego i rozprawienie się z nim.

Stres, przemęczenie, traumatyczne przeżycia – to wszystko może doprowadzić do sytuacji, w której ciało reaguje niewspółmiernie do zagrożenia i przejawia objawy silnego lęku. Wyróżnia się wiele rodzajów nerwic i w zależności od konkretnego można odczuwać różne objawy. Ogólne symptomy świadczące o istnieniu nerwicy to:

 • lęki
 • zaburzenia koncentracji i pamięci
 • zmęczenie
 • nadpobudliwość
 • problemy ze snem
 • bóle głowy
 • nadciśnienie
 • problemy skórne
 • nadmierne pocenie się
 • tiki nerwowe

Jak widać, są to objawy nieswoiste, mogące występować z powodu różnych innych czynników. Cechą wspólną osób chorujących na nerwicę jest unikanie czynników prowadzących do ataku lęku, o ile to tylko możliwe. Osoby chore na nerwicę mogą na przykład wpadać w panikę na myśl o prowadzeniu samochodu czy pójściu do znienawidzonej pracy. Myśl o tych czynnościach, tak zwyczajnych przecież, wywołuje w nich szereg symptomów typowo somatycznych – bóle brzucha, nudności, podniesione ciśnienie, wymioty i inne. Na przykład, gdy chorego dotyczy silna nerwica, objawy neurologiczne są tak niepokojące, że nierzadko doszukuje się on u siebie innych chorób – raka, udaru, choroby wieńcowej. Pacjenci trafiają z tymi objawami do lekarza rodzinnego, kardiologa czy neurologa, a ten odsyła ich do psychologa, ponieważ opisywane dolegliwości nie wynikają z choroby ciała, lecz ducha.

Nerwica lękowa – powszechny rodzaj nerwic

Nerwica lękowa występuje wówczas, gdy jakieś sytuacje, ludzie, zwierzęta czy przedmioty wywołują u pacjenta silny lęk. Może to być arachnofobia, czyli lęk przed pająkami, ale też lęk przed wybuchem wojny czy utratą jedynego dziecka. Oczywiście są to sytuacje, które w każdej zdrowej osobie wywołują obawę, jednak u osoby z nerwicą sama myśl o nich wywołuje szereg objawów somatycznych – drżenie nóg, pocenie, zawroty głowy. W przypadku schorzenia, jakim jest nerwica lękowa, objawy nie są potęgowane przez osobę chorą, nie są żadnym urojeniem ani przesadą.

Nerwica natręctw objawy

Nerwica natręctw jest nazywana również zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Co ciekawe, cierpiało na nią bardzo wielu znanych ludzi, również geniuszy ze świata nauki i sztuki. Zaburzenie to polega na obsesyjnym wykonywaniu pewnych czynności, na przykład liczeniu przedmiotów wokół, zapamiętywaniu nieistotnych informacji, układaniu przedmiotów w idealnym porządku.

To zaburzenie zostało w obrazowy sposób przedstawione w filmie “Dzień świra”, gdyż cierpiał na nie główny bohater. Osoba chora odczuwa przymus wewnętrzny zrobienia czegoś w określony sposób. Gdy tego nie zrobi, czuje silny dyskomfort, rozdrażnienie, nie może się na niczym skupić. Z kolei zrobienie tego daje chwilowe uczucie ulgi i satysfakcji. To sposób chorego na zapanowanie nad lękiem i nad obsesyjnymi myślami. Kiedy występuje ten rodzaj nerwicy, objawy fizyczne niemalże nie występują.

Objawy somatyczne nerwicy

Nerwice wegetatywne to rodzaj nerwic, które występują bardzo często na skutek długotrwałego narażenia na stres, na przykład spowodowany złą sytuacją rodzinną czy pracą. Gdy układ nerwowy zbyt długo jest pobudzany, z czasem się rozregulowuje i prowadzi do zaburzeń poszczególnych narządów wewnętrznych. To dlatego występuje nerwica serca czy nerwica żołądka.

Gdy występują bóle w klatce piersiowej, nerwica bywa błędnie diagnozowana jako zawał serca. Kiedy przyczyną złego samopoczucia jest nerwica serca, objawy są na tyle charakterystyczne i przypominają zawał, że chory szybko decyduje się na wizytę u kardiologa lub nawet dzwoni na pogotowie. To pozwala szybko przeprowadzić kompleksową diagnozę i wykluczyć zawał, za to rozpocząć leczenie nerwicy sercowej.

Z kolei kiedy pojawia się nerwica żołądka, objawy przypominają zatrucie pokarmowe albo atak silnego stresu. Na myśl o stresującym bodźcu, na przykład wizycie w pracy, choremu dokuczają rozwolnienia, bóle brzucha, wymioty. W przypadku schorzenia, jakim jest nerwica, objawy fizyczne wydają się być niegroźne, jednak są one przyczyną rozregulowania układu nerwowego i w długiej perspektywie mogą prowadzić do poważnych dolegliwości, a nade wszystko – skutecznie utrudniają życie.

Jak leczyć nerwicę?

Zaburzenia lękowe prowadzące do występowania objawów fizycznych należy leczyć od podstaw, odnajdując głęboko w psychice ich przyczynę. Czasami lekarze zalecają stosowanie neuraleptyków – leków hamujących stany podniecenia i lęku oraz tymoleptyków – podnoszących poziom dobrego nastroju u chorego. Muszą one być dobierane bardzo ostrożnie, ponieważ mają skrajnie różne działanie i nieodpowiednio dobrane dawki mogą wprowadzać w stan otępienia lub nadmiernej euforii, co również nie jest wskazane.

Gdy chodzi o zaburzenie, jakim jest nerwica lękowa, leczenie za pomocą farmaceutyków wbrew pozorom nie jest najważniejsze. Leki pomagają jedynie funkcjonować w codziennym świecie bez absurdalnego lęku. Jak walczyć z nerwicą? Przede wszystkim chodzić na terapię indywidualną lub zbiorową w celu znalezienia prawdziwej przyczyny nerwicy. Taka terapia jest bardzo ważna, ponieważ w leczeniu nerwicy bardzo przydatne jest określenie problemu, zwizualizowanie go i nazwanie. O wiele łatwiej walczy się z wrogiem, którego się zna.

W tym, jak radzić sobie z nerwicą, ważne jest też prowadzenie higienicznego trybu życia – unikanie stresującej pracy lub kontaktów z ludźmi, którzy budzą w nas lęk, wyciszenie się, nauka głębokiego relaksu.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst sprawdź na co pomaga akupunktura oraz jak może wspierać walkę z nadmiernym stresem.

Photo by Oscar Keys on Unsplash

Licencjonowany dietetyk, praktykujący poprzez to, co kocha najbardziej – pisanie o zdrowiu. Natchnięta powiedzeniem „inteligentni się nie nudzą” zawsze stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Po latach miejskiego życia wyprowadziła się na wieś, gdzie pisze i dzieli czas pomiędzy inne swoje pasje – renowację mebli i naukę włoskiego.

Jeszcze nie ma komentarzy

  Skomentuj