Neurotyzm jest rodzajem osobowości – niezwykle wrażliwej, emocjonalnej, łatwo poddającej się krytyce. To osobowość szczególna, wymagająca terapii, ponieważ na dłuższą metę prowadzić może ona do uzależnień, zaburzeń odżywiania, a nawet chorób psychicznych. Sama w sobie osobowość neurotyczna jednak do nich nie należy. Co ją wywołuje? Jak się objawia i jak można ją leczyć?
Neurotyzm – przyczyny
Istnieją dwie wersje teorii przyczyn neurotyzmu. Jedna mówi o tym, że skłonności do neurotyzmu są dziedziczne. Inna, bardziej prawdopodobna i coraz częściej propagowana, mówi, że niektóre sytuacje z wczesnej młodości są w stanie wywołać tę osobowość na światło dzienne nawet u osoby stabilnej emocjonalnie. Niewłaściwe wychowanie w poczuciu zagrożenia, niskiego poczucia własnej wartości, czasem dorastanie w rodzinach patologicznych, powodować mogą powstanie osobowości neurotycznej. W medycynie mówi się, że za ten typ osobowości odpowiada nadmierne pobudzenie układu współczulnego.
Czym się charakteryzuje neurotyzm?
Neurotyczna osobowość objawia się przede wszystkim zbyt emocjonalnym reagowaniem nawet na błahe problemy. Osoby te mają niskie poczucie własnej wartości, łatwo poddają się stresowi, są wobec siebie bardzo krytyczne i często poddają się, zanim jeszcze odniosą sromotną porażkę, bo są przekonane, że ją odniosą. Osoba neurotyczna oprócz tego, że łatwo wpada w złość i płacz, ma skłonności do wyolbrzymiania i nieprawidłowego interpretowania słów czy gestów. Choć teoretycznie zaburzenia neurotyczne wyglądają niegroźnie, mogą być początkiem poważnych zaburzeń psychosomatycznych.
Jakie są skłonności neurotyczne?
Osoby wykazujące zachowania neurotyczne szkodzą nie tylko sobie, ale i najbliższemu otoczeniu. Bliscy mogą nauczyć się, że trzeba postępować z nimi niezwykle delikatnie, ale kontakt z osobami obcymi może być przyczyną ich frustracji. Ta z kolei będzie prowadziła w wielu przypadkach do autodestrukcji. Osobowość psychoneurotyczna wymaga leczenia, ponieważ pacjenci mogą skłaniać się ku nadmiernemu objadaniu lub jadłowstrętowi, ku używkom prowadzącym do uzależnień, do zachowań autoagresywnych, mogą chorować na depresję lub inne choroby psychiczne.
Osobowość neurotyczna – leczenie
Jak sobie radzić gdy w naszym otoczeniu znajduje się osoba neurotyczna? Najlepiej nakłaniać tę osobę do wizyty u psychiatry, który pomoże wypracować stabilniejszy fundament, dzięki któremu pacjent nie będzie tak łatwo poddawał się emocjom. Jeśli chodzi o neurotyzm, terapia jest długotrwała ale skuteczna. Ma na celu wydobycie na światło dzienne zdarzeń z głębokiej przeszłości i przepracowanie ich, aby doprowadzić do wzmocnienia poczucia własnej wartości i stabilizacji układu nerwowego pacjenta.
Gdy Twoja osobowość to neurotyk jak sobie pomóc?
Wiele osób z zaburzeniami neurotycznymi zdaje sobie sprawę, że reagują na wiele kwestii zbyt emocjonalnie. Wynika to głównie z kontaktów z najbliższymi – osoby z otoczenia mówią im wprost, że trudno jest wytrzymać z nimi na dłuższą metę. Ich związki rozpadają się, a przyjaźnie są nietrwałe, co może dodatkowo pogłębiać problemy psychiczne. Perfekcjonizm neurotyczny to kolejny aspekt, który sprawia, że osoby z tą przypadłością są zwykle nieszczęśliwe. Mają tendencję do szybkiego zapalania się i szybkiego gaśnięcia. Nawet gdy ich działania są chwalone, one same uważają je za niedoskonałe i porzucają je. Nie jest to przy tym chęć robienia czegoś dobrze, lecz konieczność zdobywania szczytów za wszelką cenę. Przy tym neurotycy nienawidzą, gdy cokolwiek im nie wychodzi – często widać tę osobowość jak na dłoni po osobach cichych, wycofanych i nieśmiałych, które w szkole mają doskonałe oceny. Gdy zdarzy im się otrzymać o jedną ocenę niższą niż zwykle, wpadają w szał i poddają w wątpliwość swoje umiejętności, wpadają w neurotyczne poczucie winy.
Jeśli czujesz, że mowa o Tobie, daj sobie pomóc – zgłoś się do psychoterapeuty lub psychiatry, uczęszczaj na terapię i wykorzystuj wszelkie dostępne techniki relaksacji – medytację, jogę, aromaterapię. Umiejętność relaksowania się w każdej chwili pomoże Ci szybciej wzmocnić siebie!
Jeśli zainteresował Cię ten tekst przeczytaj nasz artykuł na temat osobowości borderline.
Photo by pawel szvmanski on Unsplash
Jeszcze nie ma komentarzy