Wiesiołek to roślina, której właściwości przez wiele lat nikt nie doceniał. Dopiero w ostatnim czasie olej z wiesiołka zyskał na popularności i stał się wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. To substancja, którą wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń, poprawianiu kondycji skóry i włosów oraz wielu innych dolegliwościach.
Wiesiołek to roślina, którą w naszym klimacie można spotkać na polach i łąkach. Pochodzi on z Ameryki Północnej i to właśnie tam można spotkać aż 120 gatunków. W Polsce występuje ich około 30. Nasze babcie często nazywały wiesiołka “nocną świecą”, ponieważ jego żółte kwiaty otwierają się w nocy, zaś zamykają za dnia. Ta roślina, wszystko co najcenniejsze skrywa w swoich twardych nasionach, ponieważ to z nich tłoczy się leczniczy olej.
Olej z wiesiołka – właściwości
Cechami charakterystycznymi wiesiołka są długa, “owłosiona” łodyga oraz żółte kwiaty, które otwierają się dopiero w nocy. Wiesiołek odznacza się również bardzo długim okresem kwitnienia, ponieważ rozpoczyna się on wiosną i trwa aż do wczesnej jesieni. To właśnie wtedy zbiera się jego nasiona, z których następnie tłoczy się olej o wielu właściwościach zdrowotnych.
Działanie oleju z wiesiołka możliwe jest dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), pochodzących z rodziny omega-6. Jest to w większości kwas linolowy (LA) oraz gamma-linolenowy (GLA). Co więcej, olej z wiesiołka bogaty jest w fitosterole, witaminę E oraz selen, cynk, magnez i wapń.
Olej z wiesiołka tłoczony jest na zimno i nie nadaje się do pieczenia i smażenia. Podwyższenie jego temperatury sprawia, iż traci on wszelkie swoje walory lecznicze. Z powodzeniem można dodawać go do sałatek oraz sosów, wcierać we włosy, skórę, czy paznokcie. Jego trwałość szacuje się na około roku. Po tym czasie traci większość swoich leczniczych właściwości i otwarta butelka nadaje się już tylko do wyrzucenia.
Olej z wiesiołka bardzo często nazywamy olejem dla kobiet – pomaga w wielu typowo kobiecych dolegliwościach. Jego właściwości wykorzystywane już były w pradawnym ziołolecznictwie. Włączenie preparatu do diety może okazać się pomocne w wyregulowaniu cyklu miesiączkowego, łagodzeniu objawów PMS, czy menopauzy oraz ma pozytywny wpływ na leczenie suchości pochwy.
Olej z wiesiołka – zastosowanie
Olej z wiesiołka to substancja o szerokim spektrum zastosowań. Płyn wykazuje szereg właściwości, które pozytywnie wpływają na poprawę zdrowia oraz urody.
Olej z wiesiołka na trądzik? Zdecydowanie tak. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, przez co utrzymuje się odpowiedni poziom nawodnienia skóry. Dodatkowo, spowalnia utratę wody przez zewnętrzne warstwy skóry, co wpływa na jej dużą elastyczność oraz jędrność. Olej z wiesiołka przyspiesza również usuwanie zanieczyszczeń skóry oraz toksyn spowodowanych przez wolne rodniki.
Trądzik to nie jedyne dolegliwości skórne, z którymi radzi sobie olej z wiesiołka. Stosowanie go łagodzi podrażnienia skóry oraz pozwala zniwelować jej suchość. Dodatkowo, polecany jest osobom, które cierpią na AZS czy łuszczycę. Zaleca się wcieranie go, w suche oraz łamliwe włosy, aby poprawić ich kondycję.
Olej z wiesiołka działa na włosy, odbudowując ich strukturę, nawilżając oraz wzmacniając. Warto stosować go kilka razy w tygodniu, a terapia sprawi, że włosy staną się gładsze oraz zostanie przywrócony im dawny blask.
Olej z wiesiołka stosowany na twarz pozwala ją wygładzić, utrzymać właściwe nawilżenie. Zapobiega także pojawianiu się nieestetycznych przebarwień. Wielu kosmetologów wykazuje również jego właściwości przeciwzmarszczkowe. Olej z wiesiołka poprawia ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych i skóry, dlatego tak dobrze odnajduje się w dermatologii.
Olej z wiesiołka stosowany jest w walce z nadwagą. Substancja przede wszystkim wspomaga wszelkie procesy trawienne oraz skutecznie zapobiega magazynowaniu tłuszczów w organizmie. Dodatkowo, zawarty w wiesiołku kwas GLA pozwala na uaktywnienie brunatnej tkanki tłuszczowej, której zadaniem jest przetworzenie zbędnego tłuszczu w organizmie na ciepło. To szczególnie ważne u kobiet, które borykają się z otyłością.
Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy DHA usprawniają również pracę mózgu. Jego regularne stosowanie może wpłynąć na poprawę nastroju, lepszą pamięć oraz sprawne myślenie. Dodatkowo, przyczynia się do zmniejszania stresu oraz może łagodzić objawy chorób takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Jak stosować?
Olej z wiesiołka należy spożywać tylko i wyłącznie na zimno, co zostało wspomniane już wcześniej. To zwykły olej spożywczy, który warto jest stosować regularnie. To zdrowy składnik diety, który będzie służył całej rodzinie. Dlatego spokojnie można zastąpić nim olej rzepakowy, słonecznikowy, czy oliwę z oliwek, którą stosuje się w kuchni na co dzień.
Olej z wiesiołka i jego dawkowanie to kwestia bardzo indywidualna. Nie istnieje limit spożycia go na dobę, warto jednak zachować zdroworozsądkowy umiar.
Można go również stosować wcierając w skórę, włosy bądź paznokcie.
Olej z wiesiołka – przeciwwskazania
Mówiąc krótko – jest bezpieczny, jednak warto zachować umiar w jego stosowaniu. Ze względu na jego właściwości poprawiające ukrwienie, nie należy łączyć go z lekami na krzepliwość krwi. Warto również powstrzymać się od stosowania go przed zabiegami oraz operacjami, ponieważ jego nadmiar może doprowadzić do niekontrolowanych krwotoków.
Dodatkowo, zanim zacznie się go stosować na większą skalę, należy sprawdzić, czy nie produkt nie uczula. Osoby uczulone mogą zaobserwować wymioty, mdłości, wzdęcia bądź bóle brzucha. Na początku stosowania, warto wprowadzać go do diety powoli, stopniowo zwiększając jego dawkę.
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash
Jeszcze nie ma komentarzy