Menu
Odpręż umysł / Troszcz się o ciało

Pilates – co to jest? Efekty, ćwiczenia, opinie

Pilates - co to jest? Efekty, ćwiczenia, opinie

Zastanawiasz się, jaki trening pozwoli zadbać o kręgosłup, poprawi Twoją sylwetkę oraz ujędrni skórę? Odpowiedzią na wszystkie te potrzeby jest pilates! Wiele kobiet uważa, że pilates to jedyny sposób na zrealizowanie marzeń o płaskim brzuchu, zgrabnych nogach oraz zdrowej, jędrnej skórze, pozbawionej cellulitu. Sprawdź, co to jest pilates, ćwiczenia jakie powinnaś wykonywać na profesjonalnych zajęciach, a jakie możesz zrobić w domu oraz dlaczego nie będziesz zawiedziona, jeśli podejmiesz próbę!

Pilates nazywany jest uniwersalnym systemem ćwiczeń, który został stworzony z myślą o osobach prowadzących siedzący tryb życia. Mówi się, że tego rodzaju trening można wykonywać zawsze i wszędzie, a jego działanie wpływa nie tylko na poprawę kondycji fizycznej, ale w dużej mierze również i psychicznej. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega pilates,
 • jakie ćwiczenia należy wykonywać,
 • jakich efektów możesz spodziewać się po regularnych treningach,
 • oraz kto może skorzystać z takiego treningu.

Pilates – co to jest?

Co to jest pilates? Najprościej mówiąc, pilates jest systemem ćwiczeń, który opiera się głównie na wykorzystaniu własnej masy ciała osoby ćwiczącej. Głównym celem pilatesu jest rozciągnięcie mięśni, uelastycznienie skóry oraz niwelowanie bólów kręgosłupa. Wiele ludzi uważa również, że pilates pozytywnie wpływa na poprawę psychiczną.

Pilates został opracowany na początku XX wieku przez niemieckiego sportowca Josepha Pilatesa. Opracowany przez niego system ćwiczeń wiele czerpał z jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Głównym założeniem Pilatesa było stworzenie treningu, który opierając się na wykorzystaniu własnej masy ciała, prowadzi do wzmocnienia mięśni, rozciągnięcia ich oraz uelastycznienia. Pilates stworzył system ćwiczeń, które obniżają poziomu stresu oraz wpływają na ogólną poprawę zdrowia osób ćwiczących.

Pilates zaczął rozwijać się na początku lat 20., kiedy to Joseph zaczął rehabilitować osoby, które ucierpiały na froncie. Twórca szybko zorientował się, że regularne ćwiczenie i angażowanie mięśni znacznie przyśpiesza procesy regeneracji i pozwala na szybszy powrót do sprawności. W tym celu Pilates stworzył autorski zestaw ćwiczeń, opierający się na systemach oporowych, który można było ćwiczyć leżąc nawet w łóżku. Metoda zyskała na popularności dopiero kiedy wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i tam otworzył pierwsze studio Pilatesu na świecie. Okazało się, że to idealna alternatywa dla kontuzjowanych tancerzy, którzy dzięki niej szybciej wracali do zdrowia i swoich normalnych zajęć. 

Na czym polega pilates? Co to jest pilates w praktyce?

Pilates to ćwiczenia opierające się głównie na wykorzystaniu własnej masy ciała. Jego zadaniem jest poruszenie wszystkich partii mięśniowych do działania – od szyi, po same stopy. Stopniowe rozciąganie oraz ujędrnianie ich sprawia, że stają się one bardziej elastyczne i mocne, ale nie idzie to w parze z widocznym przyrostem tkanki mięśniowej. 

Aby pilates przynosił założone efekty należy skupić się na odpowiednim oddychaniu w odpowiednim czasie – wdech nosem, wydech ustami. Ważne jest również całkowite skupienie się jedynie na czynności ruchowej. Dodatkowo, należy utrzymać ciało stabilne, a każdy ruch powinien pochodzić z centrum i wychodzić na zewnątrz. Ćwicząc należy zachować harmonię, płynność ruchu i nie można zapominać o precyzji. Warto jest wykonać mniej precyzyjnych ćwiczeń niż więcej słabszej jakości.

Pilates – ćwiczenia dla każdego

Biorąc pod uwagę wszechstronność ćwiczeń oraz ich charakter, śmiało można stwierdzić, że Pilates to trening dla każdego. Z Pilatesu chętnie korzystają kobiety w ciąży, osoby starsze oraz bardzo często metoda wykorzystywana jest podczas rehabilitacji sportowców, pragnących powrócić do dobrej formy. Mówi się również, że dyscyplina ta należy do najmniej kontuzjogennych na całym świecie. Z ćwiczeń bezpiecznie korzystać można na każdym etapie zaawansowania, to również idealny początek dla ludzi borykających się z nadwagą – ich mięśnie mogą zostać przygotowane na bardziej intensywny wysiłek. Dla kogo jest więc pilates? Właściwie dla każdego, nie istnieją żadne zauważalne przeciwwskazania bądź ograniczenia.

Efekty

Pilates często przynosi zauważalne efekty już po kilku regularnych treningach. Poprawia się kondycja psychiczna i fizyczna, a mięśnie zaczynają pracować znacznie lepiej. Oto jakie efekty daje stosowanie regularnych ćwiczeń:

 1. Zmniejsza bóle kręgosłupa i pozwala utrzymać prawidłową postawę.
  Ideą treningu jest wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych, jednak najbardziej podatne na to są tak zwane mięśnie core. To mięśnie głębokie, które odpowiadają za utrzymanie poprawnej sylwetki. Dzięki nim, kręgosłup jest bardziej stabilny, odporny na różnego rodzaju skrzywienia. Pilates to doskonała propozycja dla osób prowadzących siedzący tryb życia i narażonych na powstawanie różnego rodzaju zwyrodnień.
 1. Relaksuje
  Pilates odciąża również naszą głowę. Ćwiczenie pozwalają uspokoić się, w pełni skupić jedynie na oddechu oraz powtarzanych ruchach. Pełna koncentracja oraz regularny oddech pozwalają na chwilę zatrzymać gonitwę myśli i skupić się jedynie na byciu tu i teraz. 
 1. Wzmacnia mięśnie
  Pilates angażuje do działania wszystkie grupy mięśniowe. Już po pierwszym treningu można poczuć mięśnie, o których do tej pory nie miałeś pojęcia. Ich maksymalne rozciągnięcie sprawia, że stają się one mocne, ale jednocześnie nie widać dużego rozrostu tkanki mięśniowej. 
 1. Ujędrnia skórę i przeciwdziała cellulitowi
  Trening przede wszystkim przyspiesza krążenie krwi, co związane jest z uelastycznieniem skóry. To idealny sposób na trwałe pozbycie się cellulitu bez konieczności stosowania drogich kosmetyków. Dodatkowo, ćwiczenia o umiarkowanej intensywności wpływają na intensywny wzrost kolagenu we krwi, który sprawia, że skóra jest gładka i jędrna. 
 1. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy
  Pilates, jako regularne ćwiczenia i ruch może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów. Aby tak się jednak stało, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu ćwiczeń oraz regularnym zwiększaniu ich intensywności.

Jak zacząć ćwiczyć?

Do wykonania ćwiczeń potrzebujesz odrobinę chęci, miękką matę oraz trochę miejsca. Pilates wymaga skupienia, więc zrób to w ustronnym miejscu (jeśli ćwiczysz w domu) i postaw na odzież, która nie będzie krępowała twoich ruchów.

Trening warto zacząć od delikatnej rozgrzewki. Intensywność treningu należy dopasować do swoich możliwości. Każdy ruch powinien być dokładnie wykonany, a pośpiech powinien zostać wyeliminowany całkowicie. Warto jest ćwiczyć przed lustrem i na bieżąco kontrolować położenie ciała. 

Pilates to zazwyczaj jedynie pozytywne opinie. Z ćwiczeń zadowolone są zarówno osoby starsze, otyłe, kobiety w ciąży, jak i ci aktywni fizycznie. Efekty ćwiczeń zauważalne są w krótkim czasie. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak utrzymać swoją motywację do ćwiczeń przeczytaj nasz artykuł “Motywacja – rodzaje i automotywacja. Jak zwiększyć swoją motywację?”

Photo by bruce mars on Unsplash

Kulturoznawca, ukończyła studia magisterskie w 2011 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Copywriter, marketingowiec i animator kultury.

Jeszcze nie ma komentarzy

  Skomentuj