Menu
Jedz zdrowo / Troszcz się o ciało

Propolis – właściwości, zastosowanie, dawkowanie. Jak zrobić?

Propolis

Propolis to nic innego jak kit pszczeli, czyli materiał, który powstaje z naturalnej żywicy, którą pszczoły pobierają z pąków drzew. Nie od dziś wiadomo, że produkty pszczelej pracy należą do najzdrowszych i mają wiele właściwości leczniczych. Nie inaczej jest w przypadku propolisu, który znany od wieków z powodzeniem jest wykorzystywany w naturalnej medycynie. Propolis, który pozyskujemy od pszczół, to naturalna dawka witamin oraz skuteczny środek przeciwwirusowy i bakteriobójczy.

Jak powstaje propolis? Jest to połączenie różnych składników, które zbierają pszczoły z roślin. To jednocześnie kit pszczeli (stąd nazwa) oraz specyficzny balsam, który powstaje w organizmach pszczół w trakcie przetwarzania przez nie pyłku kwiatowego. Substancja, którą nazywamy propolisem, to gęsta i bardzo lepka żywica, która cechuje się intensywnym i charakterystycznym zapachem, który może trochę się różnić w zależności od obszarów, z których pszczoły pobierają pyłek kwiatowy. Rodzaj kwiatów wpływa również na kolor żywicy. Kolejną ciekawostką związaną z propolisem jest fakt, że posiada on różny stan skupienia w zależności od temperatury, od twardych grudek po postać płynną.

Jakie właściwości ma propolis i jak go stosować?

Ze względu na charakter pracy pszczół, na propolis składa się wiele składników. Dzięki temu zróżnicowaniu jest on bogaty w setki związków chemicznych, z których wiele ma zastosowanie lecznicze. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, estry i flawonoidy. Dzięki temu propolis jest wykorzystywany w medycynie naturalnej we wsparciu leczenia wielu schorzeń. Propolis ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne oraz wirusobójcze. Wiele osób traktuje propolis jako naturalny suplement diety zwłaszcza w okresie wzmożonych zachorowań na grypę lub przeziębień. Antybakteryjne właściwości sprawiają, że po propolis warto sięgnąć również w przypadku schorzeń jamy ustnej, w tym nawet parodontozy. Obniżenie ciśnienia oraz poziomu cholesterolu to tylko kolejne pozytywne skutki zażywania propolisu.

Propolis możemy dostać zarówno w postaci tabletek, granulek, maści lub płynów w zależności od zapotrzebowania. W celach leczniczych z propolisu robi się nalewkę o wysokim stężeniu alkoholu oraz dużej kleistości. W związku z tym preparat doustnie mogą stosować tylko osoby dorosłe. Pół łyżeczki propolisu rozpuszcza się w kieliszku wody i następnie pije. Maksymalnie powinno stosować się 2-3 dawki dziennie. Niezależnie od stanu, w którym przyjmujemy ten naturalny lek, ważne by zawsze stosować go z umiarem i odpowiedzialnością, a jego walory lecznicze od razu poczujemy na własnej skórze. W przypadku dzieci propolis może być stosowany tylko zewnętrznie w postaci preparatów do nacierania skóry.

Jak zrobić nalewkę z propolisu?

Nalewka z propolisu to jedno z najpopularniejszych zastosowań tego produktu pszczelej pracy. Jak ją zrobić? Do przygotowania prostego przepisu na propolisową nalewkę potrzebujemy tylko trzech składników w określonych proporcjach, czyli kitu pszczelego, wody oraz spirytusu. Przyjmuje się, że na około 30g propolisu, potrzebujemy 80g wody oraz około 200 mililitrów spirytusu o wysokim stężeniu powyżej 90 procent. Wszystkie składniki należy wymieszać i odstawić na około 2-3 tygodnie. Optymalnie jest potrząsać roztworem kilka razy dziennie. Po kilku tygodniach możemy przepuścić nalewkę przez gazę i otrzymujemy propolis do picia, który później rozcieńczamy wodą. Taka mikstura zachowa swą ważność nawet do 12 miesięcy.

Jeśli zainteresowały Cię właściwości propolisu przeczytaj nasz kolejny tekst na temat jakie właściwości, zastosowania i działanie posiada wrotycz

Photo by Matthew T Rader on Unsplash

Licencjonowany dietetyk, praktykujący poprzez to, co kocha najbardziej – pisanie o zdrowiu. Natchnięta powiedzeniem „inteligentni się nie nudzą” zawsze stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Po latach miejskiego życia wyprowadziła się na wieś, gdzie pisze i dzieli czas pomiędzy inne swoje pasje – renowację mebli i naukę włoskiego.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj