Olej konopny to wyjątkowy produkt o wysokiej wartości zdrowotnej. Zawiera dużą ilość składników odżywczych, a ich proporcje są wyważone w taki sposób, że są łatwo przyswajalne przez organizm. Jakie są właściwości, zastosowania i przeciwskazania oleju konopnego? Olej konopny – poznajmy jego właściwości.
- Czym jest olej konopny?
- Jak powstaje olej konopny?
- Olej konopny – właściwości lecznicze
- Olej konopny – przeciwskazania
- Jak stosować olej konopny?
- Olej konopny – zastosowanie w kosmetyce
Czym jest olej konopny?
Wśród wielu popularnych superfoods, olej konopny zajmuje szczególne miejsce. To idealna proporcja witamin i mikroelementów, która ma pozytywny wpływ na cały organizm. Dlatego olej z konopii stosowany jest nie tylko jako suplement diety, ale również jako środek leczniczy czy składnik kosmetyków. Ponieważ jest uprawiany w sposób ekologiczny, olejek konopny jest coraz chętniej stosowany przez zwolenników zdrowej diety.
Olej konopny do picia to produkt całkowicie naturalny. Zawiera wiele przydatnych dla organizmu składników odżywczych. Właściwości oleju konopnego są tym cenniejsze, że zawarte w nim witaminy i mikroskładniki są dostępne w łatwo przyswajalnej formie i w idealnych proporcjach. W efekcie są szybko i sprawnie wchłaniane przez nasz organizm. Tak zdrowego „koktajlu” składników odżywczych nie znajdziemy w żadnym innym pokarmie roślinnym czy zwierzęcym.
Brak efektów ubocznych i licznych przeciwwskazań to kolejna zaleta, jaką ma olejek konopny. Zastosowanieoleju jest rozmaite. W sklepach znajdziemy wiele produktów spożywczych, które mają w swoim składzie olej konopny. Zastosowanie olej znajduje też w medycynie, a od niedawna coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki konopne takie jak olej konopny do twarzy.Nasiona nie zawierają substancji psychoaktywnych, dzięki czemu olej konopny jest całkowicie legalnym, a także co warto podkreślić – bezpiecznym produktem.
Jak powstaje olej konopny?
Olejek konopny, najczęściej pozyskiwany jest z nasion selektywnych, siewnych konopi podgatunku Sativa, które nie zawierają substancji odurzających. Kosmetyki z konopii czy produkty spożywcze zawierające olej, tworzone są bez użycia chemicznych dodatków i najczęściej oznaczone są jako towary Eko. Olej jest produkowany przez tłoczenie nasion konopi na zimno (są one tłoczone tylko raz). Ta technika jest uważana za efektywniejszą niż prasowanie na gorąco, ponieważ pozwala zachować więcej składników odżywczych, smaków i aromatów, które zawiera olej z konopii. Właściwości produktu pozwalają na jego uniwersalne zastosowanie. Aby uzyskać 350 mililitrów gotowego produktu, trzeba użyć jednego kilograma nasion, z których finalnie powstaje olej z konopii. Zastosowanie tej metody redukuje możliwość wywołania alergenów czy pojawienia się efektów ubocznych wywołanych obróbką cieplną.
Olej konopny – właściwości lecznicze
Olej z konopii zawiera witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, D i E, cynk, fluor, żelazo, fosfor, siarkę, potas, magnez i wiele innych pierwiastków śladowych. Ciekawostką jest, że jedynym produktem roślinnym zawierającym witaminę D, która jest niezbędna do funkcjonowania tarczycy i prawidłowego krzepnięcia krwi jest właśnie olej konopny. Zastosowanie oleju jest dziś bardzo szerokie. Na jego bazie powstają różne leki, suplementy diety i kosmetyki, a nawet olej konopny dla dzieci. Nierafinowany olej konopny zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych, takich jak:
- Palmitynowy.
- Stearynowy.
- Oleinowy.
- Linolowy.
Kolejnym ważnym składnikiem są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, garbniki i przeciwutleniacze, w które obfituje olej konopny. Właściwości lecznicze i zastosowanie oleju jako składnika wielu produktów przeciwnowotworowych jest związana właśnie z obecnością tych substancji. Olej konopny jest stosowany w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, onkologii (przywraca odporność i poprawia stan pacjentów po terapii agresywnymi lekami). Jego stosowanie jest zalecane przy ryzyku wystąpienia nadciśnienia tętniczego – ma zdolność obniżania ciśnienia.
Przeciwskazania
Istnieje niewiele efektów ubocznych, jeśli chodzi o olej konopny. Działanie niepożądane związane może być tylko z indywidualną nietolerancją. Bogaty skład, jaki ma olej konopny, pozwala na stosowanie go zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W niektórych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, zanim skorzystamy z oleju konopnego. Ewentualnymi przeciwwskazaniami mogą być:
- Wiek do 7 lat.
- Ciąża (konieczna jest konsultacja prowadzącego ginekologa).
- Ciężka otyłość, w której zaleca się wykluczenie prawie wszystkich tłuszczów z diety, ponieważ ich szkodliwość dla organizmu przewyższa korzyści, jaki zapewnia olej konopny.
- Cukrzyca.
- Zaburzenia metaboliczne.
- Zaostrzenie niektórych chorób przewodu żołądkowo-jelitowego.
Obecność kamieni w nerkach i woreczku żółciowym.
Jak stosować olej konopny?
Nie każdy wie jak stosować olej konopny. Istnieje wiele przepisów, które uwzględniają w swoim składzie olej konopny: To między innymi:
- Nadziewane papryki i pomidory.
- Sałatki warzywne świeże.
- Naleśniki owocowe.
- Bruschetta i inne dania kuchni włoskiej.
- Przekąski i zupy.
- Desery.
W prawie każdym daniu możesz zastąpić standardową oliwę słonecznikową olejem konopnym. Jedyne, o czym należy pamiętać to wysoka kaloryczność produktu (900 kcal na 100 g). Osoby z nadwagą lub nietolerancją tłuszczów (np. z zapaleniem trzustki) powinny ostrożnie wprowadzać do diety olej konopny. Możliwe jest zastosowanie oleju, także jako samodzielnego produktu spożywczego. Taki olejek konopnymożna przyjmować, po konsultacji z lekarzem trzy razy dziennie, po każdym posiłku.
Zastosowanie w kosmetyce
Olej z konopii jest od niedawna powszechnie używany także w kosmetyce, gdzie tworzy się całe linie kremów, balsamów, szamponów i innych produktów, które zawierają olej konopny. Na co pomaga ten naturalny produkt?
Olej konopny na twarz nasyca skórę witaminami, nadaje jej zdrowy koloryt i połysk. Olej konopny kosmetyczny jest często używany do produkcji kosmetyków naturalnych jako filtr przeciwstarzeniowy, przeciwzapalny, przeciwsłoneczny. Olejek konopny do twarzy doskonale nadaje się do leczenia niektórych chorób skóry: egzemy, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy. Z kolei olej konopny na włosy dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom i witaminom poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Co więcej, w Internecie znajdziesz wiele przepisów jak stosować olej konopny w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak miód czy cytryna. Taka mieszanka skutecznie zastępuję tradycyjne maseczki na twarz.
Photo by CRYSTALWEED cannabis on Unsplash
Jeszcze nie ma komentarzy