Menu
Odpręż umysł / Troszcz się o ciało

Skąd czerpać pozytywną energię?


Notice: Undefined variable: html in /czasdlaciebie/wp-content/plugins/custom-banners/custom-banners.php on line 473

Notice: Undefined variable: html in /czasdlaciebie/wp-content/plugins/custom-banners/custom-banners.php on line 473

Pozytywna energia to pojęcie, które w ostatnich latach zrobiło zawrotną karierę. Gdy ją masz, Twoje życie nabiera rozpędu, działania są bardziej efektywne, a Ty cieszysz się każdą chwilą, niezależnie od okoliczności. Już setki lat temu grecki dramaturg Eurypides stwierdza: być szczęśliwym – tego trzeba się uczyć. I faktycznie, kto nie uczy się budować wewnętrznej harmonii i siły, temu trudniej jest iść przez życie z poczuciem spełnienia.

Porcja pozytywnej energii na co dzień przydaje się każdemu człowiekowi, ludzie określani jako pozytywnie zakręceni jak magnes przyciągają innych, spragnionych uśmiechu, dobrego słowa czy motywacji. Jest wiele technik i sprawdzonych sposobów na to, by wzmocnić swój umysł i zacząć żyć pozytywnie, z poczuciem spełnienia. Jak to osiągnąć? Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne!

Pozytywnie, znaczy z uśmiechem

Czasami niewiele Ci trzeba, by osiągnąć wewnętrzny spokój i harmonię, a chwilowe poczucie spadku energii to po prostu efekt zbyt szybkiego tempa Twojego życia. Nie masz czasu na to, by choć na moment zatrzymać się i wytchnąć, spada poziom Twojej koncentracji, nie zauważasz też często, jak wiele dobra Cię otacza. Codzienny trening umysłu jest jak dawka pozytywnej energii – nie zapominaj o nim!

Stań rano przed lustrem, weź głęboki oddech. Poczuj, jak powietrze wypełnia Twoje płuca, a następnie wypuść je swobodnie. Spójrz na swoje odbicie. Uśmiechnij się do siebie, niczego nie analizuj i nie poddawaj krytyce, skoncentruj się wyłącznie na tym, co wywołuje pozytywne skojarzenia. Pomyśl o tym, że dopisuje Ci zdrowie lub, że masz wokół siebie bliskich i przyjaciół, na których zawsze możesz liczyć. To Twoje źródła pozytywnej energii.

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi!

Najbardziej potrzebuję kogoś, kto byłby jak okno wychodzące na morze, a nie jak odbicie mojego znużenia, zwykł mawiać Antoine de Saint -Exupéry. I miał w tym absolutną rację! Centrum pozytywnej energii jest w Tobie, ale aby je odkryć i pielęgnować, umiejętnie dobieraj sobie przyjaciół. Unikaj ludzi skoncentrowanych wyłącznie na negatywnych emocjach, rozpamiętywaniu przeszłości, pracy zarobkowej lub zazdrośników. Tacy wątpliwi przyjaciele zamiast dodawać, jedynie odbiorą Ci siłę do działania!

Szukaj w ludziach prostoty, serdeczności i ciepła, oferując w zamian to samo. Otaczaj się ludźmi z pasją, otwartymi na wszystko, co nowe. Pozytywna energia daje Ci inspirację i sama jest też inspiracją, nie zapominaj jednak, że warto się nią dzielić, by powróciła do Ciebie ze zdwojoną siłą. Komunikacja, mówienie innym ludziom o swoich emocjach, potrzebach i marzeniach to również ważny budulec Twojej wewnętrznej siły.

Twój dom, czyli oaza pozytywnej energii

Dom jest najważniejszym miejscem, skąd możesz czerpać energię do działania. Dołóż wszelkich starań, by uczynić swoje cztery kąty oazą spokoju i relaksu dla Ciebie i Twoich bliskich. Pozytywna energia w domu płynie z wielu różnych źródeł, a Ty możesz je kreować! Czasami nawet drobne, codzienne rytuały, wspólne śniadanie, poranny dowcip albo czuły gest mogą zdziałać cuda.

Pielęgnowanie bliskości z drugim człowiekiem daje ogromną satysfakcję i pobudza do działania. W codziennej gonitwie za pieniędzmi lub awansem zapominasz, że wokół Ciebie są najbliżsi oraz przyjaciele, spragnieni Twojego wsparcia i uśmiechu. Nikt z nas nie jest przecież samotną wyspą, potrzebujemy siebie nawzajem, a poczucie samotności i braku wsparcia oraz zrozumienia to dwa czynniki, które najsilniej niszczą pokłady Twojej pozytywnej energii.

Pielęgnuj swoje pasje

Hobby jest jak wiatr w Twoje żagle. Jeśli go nie masz, możesz się w życiu zatracić, wypełniając jedynie codzienne obowiązki. Nie zauważasz, jak mija każdy kolejny dzień, miesiąc, rok, dni zdają się uciekać, a Ty czujesz, że zasoby Twojej pozytywnej energii są na wyczerpaniu. Lekarstwem na taki stan jest zmiana! Odkryj swoją pasję metodą małych kroków, eksperymentuj, poznawaj wszystko, co nowe. I co najważniejsze – w swoich poszukiwaniach nie przejmuj się opinią otoczenia!

Czytaj cytaty o pozytywnej energii. To z pozoru prozaiczna czynność, jednak kilka odważnych słów każdego dnia może wzbudzić w Tobie wiele silnych, pozytywnych emocji, które pobudzą Cię do życia i działania. Sama czynność, jaką jest czytanie, doskonale wycisza i relaksuje, dlatego warto poświęcić na nie choćby 10 minut dziennie, angażując w to również domowników. Taki trening szybko wejdzie Wam w krew, a codzienna krótka rozmowa na temat przeczytanych treści pozytywnie wpłynie na poziom Waszej komunikacji.

Naucz się dystansować

Brak pozytywnej energii często wynika z tego, że nie umiesz się dystansować od różnych spraw, przez co skupiasz się wyłącznie na swoich lub cudzych negatywnych emocjach. Tkwisz w marazmie, wciąż analizujesz te same sytuacje lub zachowania innych ludzi, zamiast zająć się tym, co ważne dla Ciebie.

Sztuka dystansowania się nie należy do łatwych. Bywa, że czasem trzeba po prostu rzucić wszystko i wyjechać na kilka dni, by spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. Kiedy czujesz, że codzienne obowiązki przestają dawać Ci satysfakcje, a zamiast pozytywnej energii odczuwasz zniechęcenie, odpuść sobie walkę i pozwól sobie wytchnąć!

Wizualizacja da Ci siłę

Jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych technik pobudzania pozytywnej energii jest wizualizacja. To połączenie medytacji i treningu umysłu, znane od dziesięcioleci. Zdaniem wielu psychologów wizualizacja jest kluczem do sukcesu w życiu każdego człowieka. To inaczej chwilowe odcięcie się od rzeczywistości i wyobrażanie sobie różnych pozytywnych sytuacji, budzących dobre skojarzenia.

Wyobraź sobie z detalami, jak spełnia się jedno z Twoich największych marzeń, myśl o tym każdego dnia, intensywnie przez co najmniej kilka minut. Wizualizuj więc, by poprawić jakość swojej egzystencji. Nikt przecież nie rodzi się z nieograniczonymi pokładami pozytywnej energii. Te pokłady musimy każdego dnia odkrywać, pielęgnować i wykorzystywać, by móc czerpać z życia to, co najlepsze.

Photo by Husna Miskandar on Unsplash

Kulturoznawca, ukończyła studia magisterskie w 2011 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Copywriter, marketingowiec i animator kultury.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj