Menu
Troszcz się o ciało

Sposoby na kaca – domowe, sprawdzone sposoby

Sposoby na kaca

Popularny kac to nic innego jak typowe zatrucie alkoholem, który sam w sobie jest trucizną, którą wlewamy do naszego organizmu. Z kacem wiążą się między innymi takie objawy jak ból głowy, złe samopoczucie oraz często dolegliwości żołądkowe. Jak temu przeciwdziałać? Przede wszystkim racjonalnie sięgać po alkohol lub całkowicie go odstawić, ale gdy już się zatrujemy, warto wiedzieć jak przeciwdziałać i łagodzić objawy tego zatrucia. Jakie sposoby na kaca są najskuteczniejsze?

Skuteczne sposoby na kaca i domowe tajniki jak jemu przeciwdziałać, przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Czasami to tylko typowe zabobony, a czasami rzeczywiście sprawdzone metody na przyspieszenie oczyszczenia organizmu i walkę ze skutkami zatrucia alkoholowego. W tym artykule postaramy się przekazać kilka skutecznych sposobów na walkę z tymi dolegliwościami, które możecie bez obaw zastosować i wdrożyć w domowych warunkach. Wystarczy odrobina kreatywności i kilka tajemnych składników.

Jak rozpoznać kaca?

Gdy spożyliśmy większą ilość alkoholu to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy oczekiwać gorszego samopoczucia w kolejny dzień. Oczywiście dawka alkoholu, która generuje kaca, jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji człowieka. Po czym rozpoznać, że dokucza nam zatrucie alkoholowe? Przede wszystkim będziemy zmęczeni, bardziej wrażliwi na światło i hałas oraz możemy mieć zaburzenia koncentracji. Do najpopularniejszych symptomów kaca należy również zwiększone pragnienie, kiedy możemy pochłaniać litry wody, które będą łagodzić wewnętrzne poczucie dyskomfortu.

Dodatkowo często będą towarzyszyły nam wymioty, mocny i ostry ból głowy lub problemy żołądkowe, w tym ból brzucha lub biegunka. To oczywiście tylko przykładowe problemy związane z nadmiernym spożyciem alkoholu. Mogą one występować łącznie lub oddzielnie, a u każdej osoby będzie to kwestia bardzo indywidualna. Jedno się jednak nie zmieni, nadmierne spożycie alkoholu będzie negatywnie wpływać na nasze zdrowie. W kolejnych fragmentach przedstawimy tradycyjne domowe sposoby na kaca. 

Sposoby na kaca – działania prewencyjne przed spożyciem

Sprawdzone sposoby na kaca możemy wdrożyć bardzo szybko, nawet zanim przystąpimy do spożywania alkoholu. Oczywiście to, co pomoże nam lepiej reagować na przyjęcie alkoholu to odpowiedni odpoczynek. Im jesteśmy bardziej zmęczeni, tym jesteśmy bardziej podatni na negatywne skutki spożywania napojów alkoholowych. To co jemy przed spożywaniem alkoholu również będzie miało wpływ na nasze samopoczucie. Najgorszym rozwiązaniem pozostaje spożycie alkoholu na pusty żołądek. 

Najlepsze sposoby na kaca to również odpowiednia zaprawa, czyli między innymi porządny, nawet tłusty posiłek przed spożyciem. Dlaczego? Solidny posiłek znacznie wydłuży proces wchłaniania się alkoholu, dzięki czemu jego skutki będą znacznie mniej odczuwalne. Kolejnym sprawdzonym domowym sposobem może okazać się dostarczenie solidnej dawki witaminy C, która pomoże w minimalizowaniu skutków ubocznych picia alkoholu. Jak widzimy, odpowiednie prewencyjne działania pozwolą nam wygrać pojedynek z kacem po imprezie.

Jak pić alkohol, aby uniknąć kaca?

Każdy doświadczony imprezowicz zna zasadę, że mieszane szkodzi. Spożywając alkohol nie powinniśmy mieszać różnych trunków, ponieważ taka skumulowana dawka znacznie bardziej zanieczyści nasz organizm i będzie odczuwalna w kacu na drugi dzień. Jeżeli zastanawiasz się, jakie są dobre domowe sposoby na kaca i ból głowy to zdecydowanie unikaj mieszania alkoholi oraz spożywania ciemnych trunków. Trawią się one dłużej i bardziej zanieczyszczają organizm. Warto również pomóc sobie poprzez spokojne picie alkoholu, ponieważ robiąc przerwy pozwolimy na odpowiednie trawienie alkoholowej substancji. 

Odpowiednie spożywanie alkoholu, przerwy, unikanie gazowanych napojów oraz odpowiedni dobór trunków pozwolą nam na łagodniejsze przeżycie objawów kaca, a czasem pozwolą również nam go uniknąć. Bardzo ważne jest również szybkie połknięcie alkoholu, aby jak najkrócej miał on kontakt z naszą jamą ustną. Pozwoli nam to zminimalizować uczucie typowego odruchu wymiotnego. Przecież alkohol to trucizna, więc nie powinno to dziwić. 

Sposoby na kaca – jak radzić sobie na drugi dzień?

Na to jak będziemy przeżywać kaca duży wpływ ma to, co będziemy robić na drugi dzień po piciu alkoholu. Przede wszystkim musimy zadbać o chłodny prysznic i odpowiednie nawodnienie organizmu. Odpowiedni posiłek również pozwoli nam lepiej strawić alkohol oraz złagodzić objawy zatrucia. Co jest dobre na kaca?  Domowe sposoby, które pielęgnowane są od wielu pokoleń!  Spytajcie rodziców lub dziadków. Na pewno usłyszycie o cudownych właściwościach kwaśnej zalewy po ogórkach, soku pomidorowego lub nawet tradycyjnej herbaty z miodem. Idealnie one nawadniają i wspomagają walkę organizmu ze skutkami ubocznymi spożywania alkoholu. 

Oczywiście walkę z kacem możemy wesprzeć odpowiednimi preparatami, które przyspieszą oczyszczenie organizmu oraz rozkładanie się i wydalanie alkoholu z naszego organizmu. Jakie jeszcze są domowe sposoby na kaca?  To również dobry posiłek. Tu świetnie sprawdzą się tłuste potrawy, w tym tłusty domowy rosół lub solidna porcja mięsa. Tłuszcze pomogą nam w regeneracji organizmu. Dodatkowo przygotowana dzień wcześniej kwaśna zupa lub jajka ugotowane na miękko będą idealnym uzupełnieniem posiłku, który można wzbogacić popijając między innymi zalewę po ogórkach. Odpowiednie dotlenienie również jest jak najbardziej wskazane. Zrezygnujmy z przebieżki, ale już spacer na świeżym powietrzu powinien nam pomóc. Przytoczone sposoby to sprawdzone od lat domowe metody na walkę z kacem. Co jest najskuteczniejsze? Przede wszystkim zachowanie odpowiedniej sekwencji zdarzeń, które zajdą po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim zadbajmy o odpoczynek, zimny prysznic, dotlenienie organizmu oraz zaspokojenie potrzeb witaminowych, w tym zjedzenie obfitych i wymienionych wcześniej posiłków oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Jak to zrobimy to będzie nam zdecydowanie łatwiej!

Przeczytaj nasz artykuł o przyjemnościach i korzyściach jakie płyną z picia czarnej herbaty.

Photo by Doan Ngoc Thanh on Unsplash

Kulturoznawca, ukończyła studia magisterskie w 2011 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Copywriter, marketingowiec i animator kultury.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj