Menu
Podróże

Świnoujście atrakcje – sprawdź co zobaczyć w Świnoujściu

Świnoujście

Jeśli w krzyżówce zdarzy Wam się znaleźć pytanie o polskie miasto leżące na wielu wyspach, to śmiało możecie wpisać odpowiedź – Świnoujście. Miasto leży w zachodniej części polskiego wybrzeża tuż przy granicy z Niemcami.

Administracyjnie Świnoujście należy do województwa zachodniopomorskiego. Miasto oddalone jest około 50 kilometrów od Szczecina. Świnoujście to kraina 44 wysp, z których największe to Wolin, Uznam i Karsibór. Pozostałe, to niezamieszkane wyspy, na których znajdują się liczne przyrodnicze atrakcje turystyczne. Przez miasto płynie rzeka Świna, łącząca wody Zatoki Szczecińskiej z Morzem Bałtyckim. W sezonie letnimmiejscowość odwiedza ponad 2,5 mln turystów. W Świnoujściu często możemy spotkać turystów z Niemiec. Miasto graniczy bowiem bezpośrednio z niemieckim kurortem Ahlbeck (gmina Heringsdorf).

Wczasy w Świnoujściu można połączyć z wycieczką do Szczecina, ale też udać się na wyspę Bornholm czy nawet do Szwecji. Świnoujście ma połączenie promowe z portami w Szwecji i Danii.

Co warto zobaczyć w Świnoujściu?

Na turystów czeka tu wiele pensjonatów, hoteli i domów wczasowych, a samo miasto i okolice, oferują wiele różnorakich atrakcji.  Świnoujście ma status uzdrowiska, a tutejsze sanatoria specjalizują się w leczeniu chorób układu krążenia oraz układu oddechowego.

Miasto oferuje szeroki wachlarz urozmaiconych atrakcji. Wybraliśmy dla Ciebie ciekawe miejsca w Świnoujściu, o których możesz przeczytać w dalszej części tego tekstu.

 1. Świnoujście – najpiękniejsza plaża polskiego wybrzeża
 2. Promenada w Świnoujściu
 3. Podziemne Miasto W Świnoujściu
 4. Park Zdrojowy w Świnoujściu
 5. Stawa Młyny w Świnoujściu
 6. Baltic Park Molo
 7. Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu
 8. Zachodni Fort Artyleryjski w Świnoujściu
 9. Muzeum Obrony Wybrzeża
 10. Oceanarium Świnoujście
 11. Falochrony w Świnoujściu
 12. Szlaki rowerowe

Świnoujście – najpiękniejsza plaża polskiego wybrzeża

Świnoujście - Plaża
Photo by Lian Tomtit on Unsplash

Świnoujście od lat przyciąga turystów między innymi swoimi szerokimi piaszczystymi plażami. Atrakcjezwiązane z dziką przyrodą, pięknymi krajobrazami zadowolą tu nawet najbardziej wymagających turystów.

Plaża miejska w Świnoujściu została odznaczona kilka razy z rzędu Błękitną Flagą. To międzynarodowy certyfikat przyznawany kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie ochrony środowiska i czystości wody.

Szerokość miejskiej plaży miejscami dochodzi do 100 metrów, co czyni ją idealnym miejscem wakacyjnego wypoczynku, aktywnego spędzania czasu nad wodą oraz na dłuższy spacer. Wejście do wody jest jednym z łagodniejszych na polskim wybrzeżu. Na długości 10 kilometrów plaży znajdziemy liczne atrakcje turystyczne, przepiękny taras widokowy oraz najwyższą latarnię morską na polskim wybrzeżu. Jedną z najpopularniejszych tras spacerowych jest ta, która prowadzi do naszego zachodniego sąsiada – Niemiec.

Kolejną atrakcją plaży w Świnoujściu dla turystów jest wyjątkowa dla polskiego wybrzeża ciepła woda. Płytkie wody zatoki szybko się nagrzewają, a północno-wschodnie wiatry uniemożliwiają mieszanie się z zimnymi wodami z głębi Bałtyku. Dzięki temu latem temperatura wody w Świnoujściu dochodzi nawet do 26 stopni Celsjusza. To najcieplejsza część Bałtyku na całym polskim wybrzeżu.

Plaża Świnoujście cieszy się olbrzymią popularnością wśród amatorów spacerów. Odpoczywając na plaży, ładując akumulatory i wdychając tak cenny dla zdrowia jod, można obserwować statki wpływające i wypływające z portu w Świnoujściu.

Promenada Świnoujście

Najwygodniej jest zwiedzić Świnoujście i zobaczyć okoliczne atrakcje, korzystając z trzech głównych deptaków miejskich. To promenady – Zabytkowa, Nadmorska i Zdrowia.

 • Zabytkowa Promenada. Spacerując tą promenadą przez Świnoujście, mijamy ciągi eleganckich odrestaurowanych zabytkowych willi, ale też nowoczesne budynki, które doskonale pasują do otoczenia oraz inne lokalne atrakcje dla turystów.
 • Promenada Nadmorska. Do ciekawszych atrakcji Świnoujścia zaliczają się nadmorskie bulwary. Jeśli uwielbiasz spacerować między nadmorskimi wydmami to Świnoujście oferuje ci jedną z najpopularniejszych tras spacerowych w Polsce – Promenadę Nadmorską. To kilkukilometrowy bulwar biegnący od końca falochronu zachodniego do granic miasta Świnoujście. Atrakcje to roślinność i plaże, przypominające te z terenów basenu Morza Śródziemnego oraz liczne restauracje, a także sklepy z pamiątkami i wyrobami z bursztynu.
 • Promenada Zdrowia. Ciągnie się między promenadą historyczną, a kładką na wydmach. Promenada o długości niespełna kilometra została podzielona na ścieżki – dla rowerzystów, rolkarzy oraz pieszych.

Podziemne Miasto w Świnoujściu

Jeśli zastanawiasz się co można zwiedzić w Świnoujściu to koniecznie musisz zobaczyć Podziemne Miasto, które znajduje się w części Świnoujścia na wyspie Wolin. To atrakcja, którą po prostu trzeba odwiedzić.Podziemne Miasto zlokalizowane jest w dogodnym dla turystów miejscu, między plażą a stacją kolejki Świnoujście-Przytór.

Podziemne miasto, to system stanowisk artyleryjskich, wybudowanych w przededniu drugiej wojny światowej. Kilometrowe korytarze ciągną się pod wolińskimi wydmami, tworząc sieć przejść, wielkich schronów i kilkudziesięciu mniejszych pomieszczeń. Obiekt, pod patronatem Muzeum Obrony Wybrzeża, jest udostępniony do zwiedzania.

Park Zdrojowy w Świnoujściu

Świnoujście - Park Zdrojowy
Photo by Stefan Pasch on Unsplash

Jedną z największych atrakcji w Świnoujściu jest Park Zdrojowy. Park znajduje się na wyspie Uznam i zajmuje powierzchnię około 58 hektarów.

Park Zdrojowy, to szczególne miejsce w ŚwinoujściuPark pełen jest ławeczek, miejsc rekreacji i placów zabaw. Warto zwrócić uwagę na tunele o dużej wartości artystycznej, w formie porośniętych zielenią altan, z których słynie park.

Park zdrojowy w Świnoujściu warto odwiedzić zwłaszcza w upalne dni. Na teranie parku możemy podziwiać wiele ciekawych gatunków drzew rzucających przyjemny cień na spacerujących turystów.

Stawa Młyny w Świnoujściu

Będąc w Świnoujściu warto też zobaczyć jedną z ciekawszych atrakcji, jaką może się pochwalić Świnoujście– Mühlenbake, czyli Stawa Młyny. To dziesięciometrowa, okrągła kamienna wieża w kształcie wiatraka.  Zbudowane w 1873 roku, Stawa Młyny w Świnoujściu wskazują przybywającym statkom wejście do Świny i są częścią Falochronu Zachodniego. Warto wspomnieć, że Stawa Młyny jest elementem oficjalnego logotypu Świnoujścia.

Świnoujście – Baltic Park Molo

Nad samym morzem, w uzdrowiskowej części Świnoujścia znajduję się park wodny Baltic Park Molo Aquapark. Najpopularniejsze atrakcje w parku wodnym to: zjeżdżalnie, strefa z sauną i jacuzzi, sztuczna fala. Na najmłodszych gości parku czeka wyspa piratów i specjalnie zaprojektowany brodzik. Na terenie Aquaparku jest też ścianka wspinaczkowa oraz organizowane są zajęcia fitness.

Świnoujście – Latarnia Morska

Gdy 1 grudnia 1857 roku po raz pierwszy zapalono światło w latarni w Świnoujściu, była to najwyższa latarnia morska na świecie (wysokość 67,7 m). Choć dziś zajmuje dopiero 12 miejsce, to nadal jest to najwyższa latarnia morska w basenie Morza Bałtyckiego. Z góry można podziwiać Świnoujście, a także Morze Bałtyckie i plaże aż do Heringsdorf.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Wymieniając najciekawsze atrakcje, trzeba wspomnieć o Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Obiekt mieści się w budynku dawnego ratusza, jednej z najstarszych budowli w mieście. Muzeum przedstawia historię Świnoujścia oraz prezentuje ciekawe okazy przyrody.

Zachodni Fort Artyleryjski w Świnoujściu

Wiele budynków w okolicy, przypomina o militarnej przeszłości miasta. W XIX wieku Świnoujście, jak i sam woliński park narodowy były otoczone łańcuchem fortów, które strzegły miasta od strony morza. Do dziś przetrwały trzy z nich. Fort AniołaFort Zachodni oraz zbudowany w 1859 roku – Fort Gerharda. Ten ostatni to jeden z lepiej zachowanych XIX-wiecznych fortów. W Forcie czekają na nas atrakcje w postaci stałej ekspozycji, która opowiada o historii fortyfikacji miejskich.

Zachodni fort artyleryjski budowano w latach 1848-1863. Dziś w kompleksie znajduje się siedziba muzeum obrony wybrzeża w Świnoujściu. Po drugiej stronie Świny, na wyspie Wolin, są kolejne bunkry. To prawdziwe militarne miasto na wyspie.

Wybudowany w 1858 roku Fort Anioła w Świnoujściu to trójkondygnacyjna rotunda otoczona wałem ziemnym, z dużymi i ciężkimi podwójnymi bramami wjazdowymi. W pobliżu znajduje się kopalnia bursztynu Świnoujściu.

Muzeum Obrony Wybrzeża

Zwiedzanie fortów warto połączyć z wizytą w Muzeum Obrony Wybrzeża znajdujące się po przeciwnej stronie rzeki Świna. Zgromadzono tu ponad 1000 eksponatów dokumentujących historię obrony wybrzeża jak i samego miasta Świnoujście. Te zachodniopomorskie atrakcje, to jedna z najlepiej zachowanych pruskich instalacji wojskowych na europejskim wybrzeżu.

Świnoujście oceanarium

Oceanaria uważane są za największe atrakcje Bałtyku. Oceanarium w Świnoujściu jest jednym z czterech tego typu obiektów w Polsce. Oceanarium posiada 34 akwaria o łącznej pojemności 220 ton wody. W środku zobaczyć można egzotyczne gatunki ryb, m.in. płaszczki, mureny, piranie, skrzydlice i rekiny.

Świnoujście – Falochrony

Wejścia do portu strzegą dwa falochrony zbudowane w latach 1818-1823. W zamierzeniu miały zabezpieczać wejście do portu i chronić statki przed utknięciem na mieliźnie. Dziś służą głównie jako popularne miejsce spacerów dla turystów i mieszkańców miasta.

Długość falochronu zachodniego wynosi 350 m, a wschodniego 1400 m. Falochrony stanowią kontynuację koryta rzeki Świny. Spacerując dłuższym, wschodnim falochronem, możemy wręcz doświadczyć uczucia „wyjścia w głąb morza”. To doskonałe miejsce na podziwianie zachodów słońca. Na końcu falochronu zachodniego znajduje się kamienna wieża Stawa Młyny

Szlaki rowerowe

Jeśli chcesz w towarzystwie całej rodziny obejrzeć atrakcje w Świnoujściu i połączyć to z wycieczką rowerową to znajdziesz tu liczne międzynarodowe trasy rowerowe. To świetny sposób, aby jednego dnia zobaczyć Jezioro TurkusowePark Zdrojowy czy Podziemne Miasto na wyspie Wolin. Szczególnie atrakcyjny jest 20-kilometrowy szlak rowerowy “Dookoła Zalewu Szczecińskiego”, a także:

 • Międzynarodowy Nadmorski Szlak Rowerowy “R-10” – 25 kilometrów
 • Szlak Rowerowy “Dookoła Wyspy Karsibór” – 28 kilometrów
 • Szlak rowerowy Feiningera – 50 kilometrów
Rower nad morzem
Photo by Polina Rytova on Unsplash

Jeśli zainteresował Cię ten tekst przeczytaj również nasz ranking plaż nad Bałtykiem pod tytułem: Najpiękniejsze plaże w Polsce – zobacz gdzie jechać

Zdjęcie główne: Photo by Zosia Korcz  on Unsplash

Jeszcze nie ma komentarzy

  Skomentuj