Menu
Troszcz się o ciało

Syrop z mniszka lekarskiego – przepis, właściwości, zastosowanie

Mniszek lekarski należy do najbardziej popularnych i najbardziej powszechnych roślin, z których wytwarza się tradycyjne syropy lekarskie i nie tylko. Syrop z mniszka lekarskiego z powodzeniem możemy zrobić w domowych warunkach.  Dlaczego warto? To sprawdzony lek, który może sprawdzić się między innymi w trakcie infekcji skórnych, problemów żołądkowych lub też sezonowych bólów gardła i kaszlu. Syrop robi się naprawdę prosto. Atutem tego rozwiązania jest fakt, że wystarczy wybrać się na pobliską łąkę i z dużym prawdopodobieństwem zbierzemy odpowiednią ilość potrzebnych składników.

Wielką zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim jego. powszechna dostępność i łatwość przyrządzenia domowego syropu. Kilka miesięcy przydatności do spożycia sprawia, że w każdym sezonie możemy zadbać o to, żeby wypełnić spiżarnię lub domową apteczkę nową partią leku. Mniszek lekarski posiada w sobie duży potencjał, dlatego warto spojrzeć na tego żółtego kwiatka – czy też zioło – z innej perspektywy.

Pomaga nie tylko na kaszel

Syrop z mniszka lekarskiego – na co działa? Najbardziej popularnym zastosowaniem pozostaje leczenie kaszlu, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie jak zrobić syrop na kaszel z mniszka lekarskiego? Oczywiście to tylko jeden ze sposobów jego zastosowania. Walory lecznicze mniszka lekarskiego są nie do przeceniania. A co najważniejsze, w tak małym i ładnym kwiecie znajduje się naprawdę dużo witamin takich jak C, A, D oraz B.

Syrop z mniszka ma działanie prozdrowotne również dla naszego układu pokarmowego i immunologicznego. Zawiera dużą dawkę asparaginy, dzięki czemu znacznie usprawnia codzienną pracę mózgu. Ma również pozytywny wpływ na układ moczowy. Dlatego również w tego typu infekcjach bardzo często stosowany jest domowej roboty syrop z mniszka lekarskiego.

Jak przygotować syrop z mniszka lekarskiego?

“Syrop z mniszka lekarskiego przepis” to jedno z częstszych wyszukiwań w polskim internecie pod kątem tradycyjnej medycyny. Od czego powinniśmy zacząć? Przede wszystkim od zebrania kwiatów mniszka lekarskiego, bo bez nich nie będzie syropu. A jak już pisaliśmy, taki syrop może znacznie poprawić nasze codzienne funkcjonowanie i pomóc nam w dbałości o nasze zdrowie i układ odpornościowy. Warto zwrócić uwagę na to, że w maju mniszki lekarskie są najdojrzalsze i zawierają najmniej goryczy smakowej. 

Jak sporządzić syrop z mniszka lekarskiego, gdy mamy już kwiaty? Aby przyrządzić odpowiednią miksturę, oprócz litra kwiatów potrzebujemy jeszcze tyle samo wody, kilogram cukru oraz trzy cytryny. Przebrane kwiaty wkładamy do garnka i zalewamy chłodną wodą, po czym gotujemy je na małym ogniu przez około kwadrans. Następnie pozostawiamy wywar do wystudzenia na co najmniej dobę. Potem odcedzamy wywar i dodajemy do niego świeżo wyciśnięty sok z cytryn oraz cukier. Następnie ponownie gotujemy, aż uzyskamy płyn o konsystencji miodu lub lepiku. Następnie możemy taki syrop przelać do mniejszych słoiczków. Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie syropu, a termin ważności to maksymalnie kilka miesięcy.

Dla kogo syrop z mniszka?

Syrop z kwiatów mniszka lekarskiego może być stosowany z powodzeniem przez bardzo wielu ludzi. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak stosować syrop z mniszka lekarskiego od jakiego wieku? Tak naprawdę z powodzeniem taki syrop mogą stosować zarówno dzieci oraz osoby dorosłe. Oczywiście ze względu na ilość cukru w syropie, nie poleca się go diabetykom oraz osobom z wrzodami żołądka i nadkwasotą. Wśród takich osób syrop może wywołać negatywne skutki uboczne. 

Syrop z mniszka lekarskiego swobodnie mogą spożywać również kobiety w ciąży. To o tyle ważne, że w takim stanie należy uważać na to, jakie medykamenty i zioła się przyjmuje. Syrop z mniszka lekarskiego pozwoli nam na zadbanie o zdrowie, unikanie podstawowych infekcji oraz między innymi wspomaganie prawidłowego odprowadzania nadmiaru wody z naszego organizmu. Właściwości lecznicze oraz pozytywne działanie witaminowe sprawiają, że jest to bardzo skuteczna domowa mikstura. Jednak, póki co wciąż nie cieszy się dużą popularnością w Polsce. Wręcz przeciwnie, mniszek lekarski często traktowany jest jako typowy chwast, a ludzie nie są świadomi jego właściwości i potencjału leczniczego. 

Syrop z mniszka lekarskiego – dawkowanie. Jak go stosować?

Oczywiście jak z każdym lekiem lub naturalnym syropem, bardzo ważne jest odpowiednie jego dawkowanie. Przyjmuje się, że syrop może być stosowany jako suplement diety, który codziennie możemy spożywać w ilości maksymalnie 2-3 łyżeczek. Ze względu na słodkość, może być z powodzeniem wykorzystywany jako słodzik do herbaty lub w zastępstwie miodu. A nawet jako dodatek do domowych ciast, twarogu lub chleba. 

Syrop ma naprawdę wiele właściwości, a tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się na codzienne wykorzystywanie tego naturalnego lekarstwa. Każdy z nas może bez trudu przygotować własną miksturę w domowym zaciszu. Wystarczy tylko na mniszka lekarskiego spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Powszechna roślina może okazać się bardzo skutecznym rozwiązaniem naszych codziennych problemów zdrowotnych. Jeżeli jednak nie chcemy zrobić tego sami to z powodzeniem możemy sięgnąć po preparaty, które mogą czekać na nas w aptece. Wybór należy do nas, a w mniszku lekarskim naprawdę jest moc! 

Przeczytaj nasz tekst o innym naturalnym soku, który nazywany jest eliksirem życia.

Photo by Natalia Luchanko on Unsplash

Kulturoznawca, ukończyła studia magisterskie w 2011 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Copywriter, marketingowiec i animator kultury.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj