Menu
Odpręż umysł / Troszcz się o ciało

Terapeutyczne właściwości lawendy

Lawenda

Rośliny bardzo powszechnie wykorzystuje się w rozmaitych dziedzinach: dietetyce, aromaterapii, farmakologii, ziołolecznictwie, kosmetologii, perfumiarstwie. Wynika to z obfitej zawartości związków bioaktywnych skrytych we wszystkich częściach anatomicznych. Jednym z powszechnie uprawianych w ogródkach i na plantacjach kwiatem jest lawenda. O urzekającym zapachu i fantastycznym wpływie na nasze zdrowie, wykorzystywanym w różnych dziedzinach.

Lawenda – znaczenie w sztuce, florystyce i medycynie ludowej

Gdy myślimy o polach lawendy, nasze automatyczne skojarzenie to Francja, a konkretnie – Prowansja. W sztuce użytkowej wykorzystuje się motyw lawendy niezwykle często, z uwagi na jej ponadczasowość, piękno i czar stylu prowansalskiego, który dziś jest ogromnie popularny. We florystyce lawenda jest symbolem elegancji, wdzięku i kobiecości. Drobne bukiety tego kwiatu są idealne zarówno na pierwszą randkę, ślub, jak i do ozdoby stołu. Z kolei w medycynie ludowej lawendzie przypisuje się rozluźniające i uspokajające właściwości. Nic dziwnego, że ten uroczy kwiat kojarzy się ze spokojem, błogością i wiejską sielanką.

Lawenda – rodzaje odmian

Lawenda jest rośliną z rodzaju Lavandula. Występuje nie tylko w obszarze Morza Śródziemnego, ale również w Indiach, na Bliskim Wschodzie, czy w północnej Afryce. Świetnie sprawdzi się także w naszej szerokości geograficznej, jako roślina na rabaty, do doniczek lub na plantacje. Najlepiej wybierać spośród odmian, które nie będą miały problemów z przetrwaniem naszych polskich zim: wąskolistnej, pośredniej, francuskiej, wełnistej, wielodzielnej lub szerokolistnej. 

Właściwości

Jeśli chodzi o to, dlaczego tak chętnie wykorzystywana jest lawenda, właściwości lecznicze kwiatów wynikają głównie z olejku eterycznego, którego budowa jest niezwykle złożona. Uwalniający się z lawendy zapach wspaniale wpływa na układ nerwowy, redukując napięcie emocjonalne i ułatwiając zasypianie. Oprócz olejków eterycznych, lawenda zawiera również mnóstwo garbników, triterpenów, antocyjanów, kumaryn soli mineralnych i kwasów organicznych. Działają one wspomagająco na układ trawienny, łagodzą kolki, są pomocne przy wzdęciach. Dodatkowo lawenda jest w stanie łagodzić bóle. Główne jej działanie wynika z cech rozluźniających, uspokajających zarówno mięśnie, jak i skołatane nerwy. Właściwości lawendy uwidaczniają się także zewnętrznie. Ma silne właściwości antygrzybicze i antyseptyczne, a nawet pomaga leczyć trądzik. To sprawia, że lawenda jest bardzo cennym składnikiem kremów, maści i olejków do ciała. 

Lawenda działanie – czy jest skuteczna?

Kwiaty lawendy wykorzystujemy bardzo powszechnie i w wielu różnych dziedzinach. To najlepszy dowód na to, że ta roślina naprawdę ma moc. Zapach lawendy jest przede wszystkim piękny, upajający, sprzyjający pogrążeniu się w marzeniach. Na komary natomiast działa odstraszająco. Dlatego zaleca się obsadzanie krzewami lawendy swoich rabatek dookoła domu. Dzięki temu latem możemy relaksować się nie tylko piękną wonią, ale również wieczorami bez natrętnych owadów. Warto wypróbować tę metodę na zwalczanie komarów, ale także na zapewnienie sobie fantastycznej atmosfery w ogródku. 

Lawenda zastosowanie – jak to robić?

Z właściwości lawendy można korzystać po prostu uprawiając ją w swoim ogródku, napawając nią wzrok i powonienie na co dzień. Można także zmacerować kwiaty przyrządzając bardzo prosty olejek lawendowy, lub nabyć gotowy produkt z certyfikowanej plantacji. 

  • Świetnie sprawdzi się on po kąpieli do natłuszczania ciała i twarzy, lub wlany bezpośrednio do gorącej wody zamiast płynu do kąpieli. 
  • Można też przyrządzić fantastyczny syrop z lawendy, gotując świeże kwiaty z cukrem – będzie idealny do herbat i jako lek na uspokojenie. 
  • Zastosowanie lawendy doustnie będzie miało świetny wpływ na trawienie, łagodzenie kolek i wzdęć oraz pobudzanie apetytu. 
  • Podane zewnętrznie olejki lub okłady z naparu lawendowego będą sprzyjały gojeniu się infekcji bakteryjnych lub grzybiczych oraz poprawiały stan skóry. 
  • Poszewka poduszki nasączona olejkiem lub suszone kwiaty w płóciennym woreczku trzymane pod poduszką ułatwiają zasypianie i sprzyjają wieczornemu rozluźnieniu.
  • Herbata lawendowa wspaniale pachnie i może stać się przeciwbólowym, rozluźniającym napojem idealnym do picia tuż przed zaśnięciem.
  • Napar z lawendy może mieć korzystny wpływ na bóle miesiączkowe lub bóle brzucha o charakterze napięciowym. 
  • Lawenda do picia to coś zupełnie innego niż klasyczna czarna lub zielona herbata – warto ją wypróbować, szczególnie gdy jesteś fanem herbat ziołowych i roślinnych!

Jak w pełni wykorzystać potencjał lawendy?

Nawet jeśli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem, możesz pokusić się o własny krzaczek lawendowy. Doskonale sprawdzi się w doniczce na tarasie albo w ogródku. Będziewypełniał Twoją przestrzeń swoim pięknem i zapachem. Co więcej, przyda się do sporządzania domowych olejków lub suszu. W celu sporządzenia domowego olejku, warto zalać garść suszonych kwiatów lawendy podgrzanym bezzapachowym olejem (na przykład słonecznikowym) i pozostawić na około miesiąc w zakręconym słoiku. Po tym czasie odcedzić kwiaty i przelać olejek do wygodnej, małej buteleczki. Olejek lawendowy jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych produktów lawendowych. Pozwala zachować cenny aromat na długo po tym, jak kwiaty przekwitną i obumrą. Dlatego warto również ścinać lawendę i ją suszyć, by później móc przetwarzać ją na olejki lub napary. 

Lawenda nieoceniona w aromaterapii

Zapach lawendy jest jednym z najchętniej kupowanych w sklepach ze świeczkami czy olejkami do kominków. To również jeden z ulubionych aromatów wykorzystywanych w perfumiarstwie – wiele topowych perfum zawiera w sobie choć nutkę lawendy. Warto wypróbować jej działanie, ponieważ może to być najskuteczniejszy, a przy tym niezwykle przyjemny sposób na uspokojenie skołatanych nerwów i rozluźnienie umysłu. Kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego lub podgrzewanie go w kominku tuż przed planowanym zaśnięciem gwarantuje mocny, długi i kojący sen.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wykorzystywać inne zioła? Przeczytaj nasz wpis na o tym czym jest masaż stemplami ziołowymi.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Licencjonowany dietetyk, praktykujący poprzez to, co kocha najbardziej – pisanie o zdrowiu. Natchnięta powiedzeniem „inteligentni się nie nudzą” zawsze stara się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Po latach miejskiego życia wyprowadziła się na wieś, gdzie pisze i dzieli czas pomiędzy inne swoje pasje – renowację mebli i naukę włoskiego.

Jeszcze nie ma komentarzy

    Skomentuj