Terapie manualne zdecydowanie zyskują na popularności jako alternatywa lub uzupełnienie terapii konwencjonalnych w niektórych dolegliwościach. Terapię czaszkowo krzyżową nazywa się również terapią Cranio Sacralną Upledgera z uwagi na to, że za pomocą pewnego nacisku na ciało oddziałuje się na układ craniosacralny, będący ważnym elementem funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Czym jest terapia czaszkowo-krzyżowa i ile kosztuje taki zabieg? Czy każdy może z niego skorzystać?
Czym jest masaż czaszkowo-krzyżowy?
Metoda krzyżowa polega na uciskaniu przez terapeutę odpowiednich punktów znajdujących się w obrębie głowy, kręgosłupa i kości krzyżowej. W zabiegu tym stosuje się wiedzę popartą bogatym doświadczeniem medycyny alternatywnej. Według niej, oprócz rytmu bicia serca oraz przepływu krwi przez naczynia krwionośne, jest jeszcze jeden ważny rytm regulujący prawidłowe funkcjonowanie ciała. To przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego. Terapia czaszkowo-krzyżowa ma za zadanie odblokowywać go. Dzięki temu układ nerwowy pracuje wydajniej i jest lepiej zsynchronizowany z pozostałymi funkcjami organizmu.
W jakich dolegliwościach pomaga metoda krzyżowa?
Rzecz jasna, uciskanie tkanek miękkich nie jest terapią zalecaną w leczeniu wszelkich możliwych chorób. Ale świetnie sprawdza się w rozmaitych zaburzeniach dotyczących funkcjonowania układu nerwowego. Metoda czaszkowo krzyżowa powoduje rozluźnienie tkanek miękkich. Ten sposób stosuje się przede wszystkim w terapii behawioralnej, psychologii i psychiatrii, a także w leczeniu bólu i w niektórych innych schorzeniach. Są to na przykład: ADHD, nerwice, depresje, bóle różnych części ciała, chroniczne wzdęcia i zaparcia, przemęczenie, choroby endokrynologiczne i wiele innych. Czaszkowo krzyżowa część ciała jest niezwykle silnie unerwiona i unaczyniona. Jeśli odblokuje się przepływy w tej sferze, automatycznie odradzają się niektóre funkcje innych części ciała, wprowadzając niemal natychmiastową poprawę samopoczucia.
Masaż krzyżowo czaszkowy – jakie są wskazania?
To metoda bezbolesna, niekrępująca i może być przez pacjenta odczuwana jako bardzo przyjemna. Jeśli dodatkowo zabieg przeprowadzany jest w miłej, sprzyjającej relaksowi atmosferze, jego skutek jest o wiele lepszy. Wskazaniem do terapii są na przykład ADHD, nerwice, autyzm, syndrom stresu pourazowego, depresja, stany lękowe, silny stres. Są to schorzenia, które same z siebie kojarzą się z ogromnym napięciem nerwowym. Terapia czaszkowo krzyżowa może pomóc się od niego uwolnić. Jej zadaniem jest wprowadzenie w stan głębokiego relaksu – pacjenci niemal natychmiast czują się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Wszelkie bóle chroniczne, migreny, zaparcia, dysfunkcje układu pokarmowego, zaburzenia koncentracji, urazy, zaburzenia endokrynologiczne lub zaburzenia snu również są wskazaniem do zabiegu.
Terapia czaszkowo-krzyżowa przeciwwskazania
Terapia czaszkowo-krzyżowa jest zabiegiem niezwykle delikatnym, przyjemnym i nieinwazyjnym. Jest polecana pacjentom w każdym wieku i stanie zdrowia, gdyż nie jest w stanie nikomu zaszkodzić.
Terapia czaszkowo-krzyżowa cennik
Jeśli chodzi o metodę, jaką jest terapia czaszkowo-krzyżowa, cennik jest zróżnicowany, w zależności od specjalisty, który się nią zajmuje. Z reguły płaci się około 150-200 złotych za pojedynczą sesję zabiegu trwającą około godziny. Ilość zabiegów uzależniona jest od konkretnego pacjenta i jego potrzeb.
Jeśli zainteresował Cię ten tekst, na czym polega i jak działa akupresura.
Photo by Jesper Aggergaard on Unsplash
Jeszcze nie ma komentarzy